Medibang – darmowy program graficzny z funkcją cloud-storage
25 kwietnia, 2018 / Grafika budżetowaW dzisiejszym poście chciałabym Wam polecić program, o którym wspominałam już w wcześniej, w artykule na temat różnic między grafiką rastrową a wektorową. Jest to program zupełnie darmowy, a nazywa się MediBang Paint. Świetnie sprawdzi się zarówno u osób początkujących jak i zaawansowanych.
Co znaczy darmowy w tym wypadku?
Pozwala on na tworzenie grafiki, mangi, ilustracji itp. bez ponoszenia żadnych opłat, a co więcej, jest to również rozwiązanie chmurowe, dostosowane do wielu urządzeń (peceta – windowsa i maca, IPad’a, IPhone’a, a nawet Androida). Oznacza to, że na którymkolwiek urządzeniu rozpoczniecie projekt, możecie go swobodnie skończyć na innym. Cała Wasza praca zostanie przechowana w chmurze, dzięki czemu możliwe jest dzielenie się zadaniami w grupie dowolnej wielkości. Oczywiście nie musi to być tylko rozwiązanie dla zespołów tworzących zawodowo mangę. Moim pomysłem na wykorzystanie tej funkcji byłoby wyzwanie graficzne zrobione wspólnie z koleżanką. Na przykład jedna osoba zaczyna rysunek, druga kończy. Oprócz tego MediBang jakiś czas temu udostępnił specjalną platformę, na której możemy publikować swoje komiksy stworzone z pomocą ich oprogramowania. Jest to ciekawa opcja dla osób, które już wprawnie tworzą swoje dzieła i chcą się reklamować.
Zaczynając pracę z programem można uznać, że twórcy przyjęli sobie za punkt honoru, aby rozpieścić użytkownika. Na stronie produktu mamy do dyspozycji tutoriale i porady, jak korzystać z narzędzi, pogrupowane ze względu na poziom zaawansowania. To jednak dopiero początek; przygotowano również ponad 800 darmowych materiałów do wykorzystania, jak np. wzory, pędzle i czcionki.
Samych pędzli mamy na wstępie około 20. Każdy z nich można dodatkowo dostosować do własnych potrzeb. Dla mnie korzystanie z programu okazało się bardzo intuicyjne. Od momentu, w którym go uruchomiłam, wiedziałam, co robić. Dla porównania, inny darmowy program – Krita – zupełnie mi nie podpasował. W nim wybór pędzli, jakkolwiek ciekawie wyglądający, był zbyt skomplikowany, natomiast w Medibangu został przystępnie dodany zaraz obok obszaru roboczego.
Przydatne narzędzia
W MediBangu mamy również takie udogodnienia, jak – bardzo ważne w moim odczuciu – wspomaganie kreślonej linii (wygładzanie krawędzi). Ułatwia pracę do tego stopnia, że nawet rysowana myszką nie wychodzi chybotliwa. Oprócz tego program wspomaga nas przy tworzeniu okręgów, siatek czy linii w perspektywie. Narzędzie to przypomina prowadnice, które znacznie wspomagają tworzenie bardziej złożonych kształtów, które w innej sytuacji wymagałaby wprawnej dłoni.
Ponieważ bardziej specjalizuję się w grafice wektorowej i rysowaniu tradycyjnym, a w obsługę tabletu graficznego i programów do malowania cyfrowego dopiero zaczynam się wdrażać, narzędzia MediBanga okazały się sporym uławieniem. Panel zarządzania tymi funkcjami również znajduje się tuż obok obszaru roboczego – na wyciągnięcie ręki.
Jeśli pracujemy z piórkowym tabletem graficznym, do dyspozycji mamy także funkcję line variation, która dostosowuje grubość linii do nacisku piórka. Można w ten sposób tworzyć piękne linearty (obrysowania), wyglądające jakby do ich wykonania został użyty tusz kreślarski. Jest to jednak opcja dostępna w większości podobnych programów, więc to raczej standard.
Na koniec, możemy sobie popatrzeć na galerię artystów, którzy tworzą prawdziwe cuda za pomocą Medibang Paint. Warto jednak pamiętać, że mimo istnego wysypu dzieł artystów mangowych, w MediBangu można przygotowywać prace w różnym stylu, również te bardzo realistyczne. Tym narzędziem możemy też tworzyć proste gify z własnych obrazków tak, jak w płatnym Photoshopie.
Do mangi i nie tylko
Cieszę się, że takie darmowe, kompleksowe i intuicyjne programy powstają, dając niesamowite możliwości już początkującym ilustratorom i rysownikom. Z kolei osobom, które dopiero chcą spróbować, czy przygoda z rysowaniem cyfrowym jest dla nich, pozwalają na przekonanie się o tym bez wydawania nawet złotówki na oprogramowanie. Jako osoba z branży mogę też stwierdzić, że używanie nowych przyjaznych narzędzi bardzo dobrze wpływa na kreatywność.
Podsumowując, jest to bardzo przyjemny program, idealny dla osób początkujących (również ze względu na to, że jest dostępny zupełnie za free). Patrząc na prace we wspomnianej wyżej galerii mniemam, iż osoby bardzo zaawansowane również świetnie się w nim odnajdą.