Witajcie w nowym wpisie na naszym blogu. W dzisiejszym poście znajdziecie recenzję tabletu ekranowego marki BOSTO. Model BT 12HD-A to budżetowy tablet dla profesjonalistów, który sprawdzimy, jak spisuje się zarówno w rękach grafika jak i osoby kompletnie początkującej. Jeśli szukacie mobilnego urządzenia ekranowego, ten wpis jest dla Was.
Parametry techniczne tytułem wstępu
BOSTO BT 12 HD-A jest to tablet graficzny o przekątnej wyświetlacza 11,6 cala. Urządzenie posiada ekran LCD IPS o rozdzielczości 1366×768, dzięki czemu znacznie dokładniej odwzorowuje wyświetlane obiekty. Zastosowana matryca zapewnia kąt widzenia aż 178 stopni. To tyle, jeśli chodzi o mocno technologiczny żargon. Wszystkie parametry wrzucimy Wam w opisie filmu.
Z punktu widzenia użytkownika tablet prezentuje się bardzo solidnie. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie wyświetlacz, który zrobił na nas duże wrażenie. Ekran wykonany jest ze szkła hartowanego, co podnosi jego żywotność i odporność. Kolory są bardzo żywe, soczyste, a linie ostre.Widać znaczną różnicę pomiędzy obrazem wyświetlanym na ekranie naszego monitora, a tym na tablecie.
W pudełku oprócz samego urządzenia znajdziemy piórko do obsługi tabletu, estetyczne filcowe etui chroniące sam tablet w trakcie transportu lub przed zabrudzeniami, jeśli go akurat nie używamy. Nam pokrowiec sprawdza się bardzo dobrze. Używamy go na codzień.
W komplecie jest też rękawiczka, która pasuje dobrze zarówno na mniejszą, jak i większą dłoń. Pasowała zarówno na mnie jak i na Marka. Rękawiczka poprawia to jak dłoń sunie po tablecie, chroni też ekran przed zabrudzeniami w trakcie użytkowania.
W zestawie mamy również sprytny kabel podwójny, którym podłączymy tablet do komputera. Z jednej strony jest wyposażony w port HDMI oraz USB – tą wpinamy do komputera. Z drugiej są porty USB-c oraz mini HDMI – tą stroną do tabletu. Podłącza się szybko, a gniazda siedzą bardzo dobrze.
W całym procesie podłączania i uruchamiania bardzo pomocna jest przejrzysta instrukcja, którą również znajdziemy w pudełku.
Akcesoria uzupełnia ściereczka antystatyczna do przecierania ekranu, wymienne rysiki oraz klips, który tę wymianę umożliwia. Całość zapakowana w kartonowe pudełko z atrakcyjną grafiką.
Urządzenie na spodzie posiada estetyczne metalowe nóżki, dzięki którym ustawimy tablet pod kątem. Na pochylonym tablecie pracuje się wygodniej. Wysokość da się nieznacznie regulować – nóżki rozkładają się z wyczuwalnym oporem, dzięki czemu ten kąt można zmienić. Dla mnie plus, że nie trzeba dokupować podstawki.
Osobiście zaparłam sobie tablet o klawiaturę, ponieważ na moim stole odrobinę mi on odjeżdżał. Być może to akurat kwestia zbyt gładkiego blatu. Gdy złożymy nóżki, możemy tablet położyć na płasko na stopkach antypoślizgowych, które są umieszczone w rogach obudowy.
Podłączenie i konfiguracja
Podpięcie tabletu do komputera stacjonarnego czy laptopa można opisać krótko – jest intuicyjne. Kable mają podwójne końce – jeden koniec pasuje tylko i wyłącznie do gniazd w tablecie, drugi do komputera/laptopa. Nie pomylimy nic w tej materii, co mogłoby spowodować jakiekolwiek uszkodzenia.
Jeśli Wasz komputer wyposażony jest w starszy typ kart graficznych i posiada tylko jedno gniazdo HDMI, z którego korzysta główny monitor, konieczna będzie przejściówka HDMI/ DVI-D, aby podłączyć tablet – tak było w naszym przypadku.
Sam tablet posiada 4 przyciski, które jednak nie są programowalne. Umieszczone na tej samej burcie co wejścia portów, służą do regulacji jasności oraz zmiany temperatury wyświetlacza i ustawiania jego parametrów.
Do sprawnego poruszania się po programach graficznych w trakcie pracy może służyć nam klawiatura komputera – ja zawsze z niej korzystam, nie tylko w przypadku tego modelu i w moim odczuciu jest to wygodne.
Uruchomienie tabletu po podłączeniu jest według nas banalnie proste – ze strony marki BOSTO pobieramy sterownik dla naszego systemu operacyjnego i uruchamiamy instalator. Instalacja trwa kilka chwil. Duży plus za polską wersję językową.
Po pierwszym uruchomieniu i zainstalowaniu sterowników należy tablet skalibrować. Jest to bardzo proste – musimy dotknąć piórkiem w czterech wyznaczonych miejscach, które pojawią się na ekranie urządzenia.
Tablet wychwytuje piórko w zakresie do 60 stopni pochylenia, co oznacza, że dokładność miejsca przyłożenia jest bardzo wysoka właśnie do 60 stopni pochylenia samego piórka. Jeśli pochylimy je bardziej, zaobserwujemy efekt przesunięcia – kursor nie będzie pojawiał się dokładnie w miejscu, w którym to piórko jest przyłożone.
Aby mieć kontrolę nad grubością linii – aby piórko reagowało na nacisk – dobrze jest dobrać odpowiednie ustawienia. Należy również pamiętać o odpowiednich ustawieniach w samym programie graficznym, którego używamy.
Mi na tym tablecie bardzo dobrze udało się w końcu załapać kaligrafię. Widziałam z bliska, jak pracuje rysik piórka, bezpośrednio widząc rezultaty na ekranie i to pozwoliło mi łatwiej się do tego przyzwyczaić niż na tablecie bez ekranowym.
Tablet graficzny BT-12 HD-A to zdecydowanie nie zabawka – jest to urządzenie profesjonalne, jednak za rozsądne pieniądze. Jak z niego korzystamy? Za pomocą wspomnianego piórka, które posiada 8192 poziomy nacisku rysujemy, malujemy – generalnie tworzymy – używając tabletu analogicznie do tego, jak byśmy to robili na kartce papieru. Z tą różnicą, że tutaj robimy to cyfrowo. Na potrzeby recenzji postanowiłam stworzyć dość prosty rysunek gwiazdy betlejemskiej.
Praca na tablecie
Tworzenie na tablecie i opanowanie odpowiedniego pochylania piórka wymaga chwili przyzwyczajenia, jednak nie sprawia specjalnych problemów. Jeśli korzystacie z programów graficznych, które umożliwiają obracanie obszaru roboczego, znacznie ułatwia to pracę (bez tego czasem chciałoby się piórko pochylić nieco bardziej, co może odrobinę utrudniać uzyskanie precyzyjnej kreski). Jak to mówią – wszystko kwestią praktyki.
Tablet płynnie odwzorowuje pisanie czy kaligrafowanie. Linie są płynne i urządzenie nie przerywa w trakcie rysowania dłuższych kresek czy kształtów. W wielu aplikacjach, które rozpoznają pisanie ręczne, używanie tabletu może zastąpić pisanie na klawiaturze (np. w wyszukiwarce google jest taka opcja).
Jeśli chodzi o płynność działania podczas różnych czynności – tu właściwie największy wpływ ma szybkość naszego komputera. Jeśli jakiekolwiek opóźnienia się pojawiły, było to winą zapełnionej pamięci podręcznej RAM naszego peceta. Dlatego w tym miejscu mała dygresja – jeśli długo rysujecie na tablecie, konieczne może być zapisanie postępu prac i zrestartowanie komputera.
Ekran 11.6 cala jest wystarczająco duży, aby tworzyć na nim komfortowo. Pamiętajmy, że większy wyświetlacz to wyższa cena. Zmniejsza się również mobilność urządzenia, które ciężej zabrać ze sobą. Jeśli planujecie zakup tabletu ekranowego na start, BOSTO BT 12HD-A będzie bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem wygody użytkowania.
Pozostając jeszcze w temacie ekranu, w moim osobistym odczuciu jego gładka powierzchnia nie przeszkadzała w komfortowym użytkowaniu. Fajnie natomiast, gdyby w przyszłości producent wypuścił naklejkę na ekran imitującą swoją fakturą papier. Wtedy zapewne odrobinę szybciej zużywały by się końcówki, jednak poprawiłoby to ergonomię pracy.
Piórko tabletu super leży w dłoni i jest bardzo dobrze wykonane. Posiada dwa programowalne przyciski, które obsługujemy kciukiem. Gdy przytrzymamy piórko dłużej na ekranie, działa ono jak prawy przycisk myszy – fajna opcja. Zaobserwowałam takie działanie w przeglądzie google, ale już nie np. na pulpicie.
To teraz przejdźmy do kilku uwag od Marka, tak okiem zupełnego laika.
Do tabletu usiadłem spontanicznie, wykorzystując rozpoczęty przez Kasię szkic. Moja znajomość programów graficznych jest znikoma, dlatego nie spodziewajcie się tu fajerwerków. Chciałem po prostu zobaczyć, czy jako żółtodziób w ogóle ogarnę cokolwiek. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne.
Rękawiczka jest rozciągliwa, więc pasowała nawet na moją dłoń. piórko trzyma się wygodnie. No i ten wyświetlacz – rysowanie na tablecie ekranowym najbardziej zbliżone jest do tworzenia tradycyjnego.
Nie trzeba przyzwyczajać się do koordynacji oko-ręka, patrząc na monitor, a rysując gdzie indziej, jak to ma miejsce w tabletach bez ekranu.
Piórko sunie po powierzchni gładko, opóźnienie jest minimalne i jeśli tylko zna się program graficzny, można błyskawicznie stworzyć coś fajnego. Ja niestety programu nie znam, więc moje testy ograniczyły się do kilkunastu kresek i próby kolorowania jednego płatka. Jeśli jednak jakąś wprawę już macie i do tej pory korzystaliście np. z myszki, to wybór takiego tabletu to świetna opcja i krok w dobrą stronę. Można rozwijać się artystycznie
Mi się podobało i myślę, że spróbuję swoich sił ponownie w niedalekiej przyszłości.
Podsumowanie i wnioski
Przejdźmy do podsumowania modelu BOSTO BT 12HD-A. Jest to tablet droższy od modelu bez ekranowego, natomiast mamy dużo większy komfort pracy. Ja osobiście nie miałam problemu z podnoszeniem głowy góra dół i mogłam patrzeć tylko na ekran. Dla niektórych jest to jednak zdecydowanie mniej wygodne i praktycznie nie do przejścia. Dla kogoś kto nie miał styczności – tu przykład Marka – użytkowanie takiego tabletu jest znacznie przyjemniejsze
Na pewno wrażenie rysowania jest bardziej zbliżone do naturalnego rysowania. W tym miejscu może ktoś zapyta: a jak to się ma do iPada? iPad nie jest przede wszystkim urządzeniem tego samego typu – to nie stricte tablet graficzny, a sprzęt dużo bardziej uniwersalny, do codziennego użytku przez osoby nie tylko, a może przede wszystkim nie głównie, z zacięciem graficznym. Jest też urządzeniem całkowicie autonomicznym. Za to wszystko jednak trzeba zapłacić kilkakrotnie wyższą cenę, a jak dodamy do tego piórko dedykowane do iPadów, otrzymujemy pokaźną kwotę.
W przypadku tabletu BOSTO mamy dużo niższą cenę za kompletne urządzenie wraz z piórkiem, gotowe do użytku od razu po wyciągnięciu z pudełka i dłuższą żywotność. Podpinamy go do komputera np. stacjonarnego, który możemy aktualizować i rozbudowywać.
Należy też pamiętać, że tablet BOSTO to nie zabawka, a pełnoprawne urządzenie, które sprosta wymaganiom profesjonalistów i nie mówię tu tylko o grafikach. Tablet przyda się również w pracy zdalnej, podczas prowadzenia prezentacji, nauczania online, obróbki fotografii, w pracach projektowych innych niż artystyczne itp.
Według nas model BT 12HD-A to solidny tablet graficzny w atrakcyjnej cenie. Szczególnie polecamy go tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę z grafiką komputerową, ale nie do końca odnajdują się w świecie tabletów bez ekranowych. Dzięki niemu można z dużo mniejszą obawą spróbować swoich sił w rysowaniu cyfrowym.
Tym samym dobrnęliśmy do końca tego wpisu. Mamy nadzieję, że ta recenzja przybliżyła Wam nieco bardziej model BOSTO BT 12HD-A. Dzięki za lekturę i do przeczytania w kolejnych wpisach. Trzymajcie się ciepło!