Własna marka odzieżowa – porady ciekawostki od Nadii z Forest Beings

23 marca, 2023 / Freelance, Nadruki na odzieży, Sitodruk

Witajcie w kolejnym wpisie na naszym blogu. Tym razem materiał dość nietypowy. W lutym 2023 minął rok od rozpoczęcia naszej współpracy z Forest Beings. Chcieliśmy uczcić tę pierwszą rocznicę wywiadem z autorką. Poniżej dowiecie się, jak stworzyć własną markę odzieżową i jak to jest sprzedawać swoje projekty w formie nadruków na ubraniach, a zawarte wskazówki być może pomogą Wam w rozpoczęciu podobnej działalności, jeśli również myślicie o tekstyliach ze swoimi nadrukami. 

TC Studio: Na początek kilka słów o osobie, która stoi za niezwykłymi projektami:

Nadia: Witajcie! Mam na imię Nadia. Przeprowadziłam się do Polski 4 lata temu (mój chłopak jest Polakiem) i otworzyłam tutaj swoją markę odzieżową, którą znajdziecie pod nazwą Forest Beings.

TC: Nadruki na tekstylia to nie Twoje pierwsze dzieła. Powiedz, jak zaczęła się Twoja przygoda ze sztuką? Skąd pomysł, żeby wybrać artystyczną drogę kariery?

N: Właściwie od zawsze interesowałam się sztuką, ale dodatkowym impulsem był brak innego wyboru, jak wtedy myślałam. Nie mogłam też iść na studia po ukończeniu szkoły średniej tak, jak planowałam. Kiedyś rzuciłam sama sobie wyzwanie, aby namalować dziesięć obrazów w stylu pop-art, aby popracować nad wytrwałością. Po ich namalowaniu próbowałam je sprzedać. Później zaczęłam regularnie malować obrazy na zamówienie. W ciągu kolejnych 3 lat zajęcie to przerodziło się w pełnoetatowy biznes i kiedy moi przyjaciele kończyli studia, ja już od dłuższego czasu pracowałam na pełny etat z domu.

TC: A jak to się stało, że postanowiłaś projektować i sprzedawać ubrania własnej marki?

N: Po przeprowadzce do Polski próbowałam sprzedawać tu obrazy, jednak to się nie do końca udało (inna kultura, większa konkurencja). Musiałam więc zmienić produkt. Potrzebowałam też czegoś na tyle lekkiego, aby móc wysyłać to za granicę, ponieważ zaczęłam sprzedawać na platformie Etsy. Koszulki były rozwiązaniem idealnym, jednak potrzebowałam solidnych 6 miesięcy, aby nauczyć się robić projekty na tekstylia. Malowanie obrazów oraz wykonywanie ilustracji znacznie różni się od tworzenia projektów na koszulki.

TC: Powiedz, skąd czerpiesz inspiracje do swoich wzorów? Jak rodzą się pomysły na nadruki od Forest Beings?

N: Byłoby to banalne, gdybym powiedziała “las”… więc powiem bardziej realistycznie: PINTEREST!

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że “prawdziwi artyści muszą wszystko rysować z wyobraźni”. Jeśli mam w głowie pomysł na projekt, po prostu odwiedzam PINTEREST i sprawdzam podobne rzeczy. Zwykle wybieram kilka ilustracji, tatuaży lub po prostu fotografii zwierząt, a później próbuję stworzyć coś własnego.

TC: Czy zawsze Twoje projekty zawierają jakiś ukryty przekaz? Niejednokrotnie zauważyliśmy drobne szczegóły z ukrytym znaczeniem po pewnym czasie, kolejny raz przyglądając się nadrukom.

N: Staram się! Być może nie ma w tym żadnego wielkiego, przejrzystego znaczenia, ale czasami czuję, że te małe szczegóły mogą sprawić, że cały projekt nabierze własnego unikalnego klimatu i będzie takim małym wszechświatem.

Nadia Forest Beings medusa Desing

TC: Czy jest coś, co doradziłabyś twórcom, którzy dopiero planują wypuszczenie swojej marki ubraniowej?

N: Nie zamawiaj niczego w dużych ilościach, ponieważ Twoje produkty, styl i opakowanie będą z czasem się zmieniać!

Czasami sztuka wygląda świetnie na papierze, ale niekoniecznie na koszulce. Oswój się z myślą, że niektóre rzeczy po prostu się nie sprzedają, nawet jeśli myślałeś/myślałaś, że będą.

No i nie oczekuj łatwych, szybkich pieniędzy.

TC: A co jest kluczem w Twoim wypadku, że produkty dobrze się sprzedają? Co zrobić, żeby projekt okazał się tym trafionym w gusta klientów?

N: Nie twórz produktu jedynie w oparciu o to, co sam myślisz, że się sprzeda. Moim największym potknięciem było stworzenie kilku “prostych”, bardziej ogólnych projektów, które, jak wtedy sądziłam, spodobają się większej liczbie odbiorców, a które nie sprzedały się W OGÓLE!

Po prostu pracuj nad swoim stylem i znajdź swoją niszę. Nie możesz kontrolować, co się sprzeda, a co nie 🙂

TC: Projektujesz swoje wzory głównie pod kątem sitodruku. Jakie zauważasz w tej metodzie plusy, a jakie ewentualnie ograniczenia?

N: Odczucie nadruku (miękkość, gładkość) i jakość nadruku. Myślę, że jeśli chce się robić nadruki na czarnych tekstyliach, sitodruk jest absolutnie najlepszą metodą. Uwielbiam ją – ręczne wykonanie i ten “oldschoolowy” klimat sprawiają, że dodaje to wszystko uroku końcowemu produktowi. A co do limitów… na pewno najłatwiej jest, jeśli projekt ma mniej kolorów. Szkoda też, że wiele drukarni – w przeciwieństwie do Was 🙂 – przyjmuje zlecenia dopiero powyżej 50 sztuk jednego wzoru. 

TC: Co, Twoim zdaniem, należy uwzględnić, przygotowując wzory pod tę metodę?

N: Myślę, że sitodruk daje dość dużą elastyczność pod względem ilości szczegółów, które może odwzorować. Czuję się więc całkiem swobodnie tworząc swoje projekty.

TC: Czy, Twoim zdaniem, warto mieć swoje miejsce w sieci? Sprzedawać przez swoją stronę, czy raczej korzystać z serwisów zewnętrznych?

N: Wspaniale jest sprzedawać wszędzie, gdzie tylko się da. Żałuję, że nie mogę sprzedawać za pośrednictwem mojego sklepu internetowego i myślę, że to jest mój największy biznesowy żal.

W moim przypadku musiałam zdecydować, gdzie włożyć więcej wysiłku i wybrałam Etsy. Było to po prostu wygodniejsze, a mój sklep internetowy był nowy. Z kolei płacenie za shopify nie było opłacalne.

Ale jeśli zaczynasz teraz, po prostu spróbuj założyć co najmniej dwa sklepy.

TC: Co Ci się podoba w prowadzeniu swojego biznesu, a co – gdybyś mogła  – wolałabyś zmienić?

N: Uwielbiam tę wolność, idealną równowagę pomiędzy czynnościami, jakie muszę wykonać. W moim wypadku to 10% tworzenia, 50% pakowania, 20% obsługa klientów, 20% SEO/marketing. Szczerze mówiąc niewiele rzeczy mi się nie podoba, szczególnie od momentu, kiedy zaczęłam współpracować z Wami. Jedyne, czego wcześniej nienawidziłam, to współpraca z nierzetelnymi sklepami i niska jakość wykonanych nadruków 😀

Nadia Forest Beings Skull design

TC: Jakie masz marzenia/plany dotyczące swojej działalności w przyszłości? Coś, czym chciałabyś podzielić się z czytelnikami? 

N: Szczerze mówiąc, w ostatnim miesiącu odłożyłam trochę mój biznes na bok, ponieważ mam nowego szczeniaka, Chestera, i cały mój dzień kręci się wokół niego. Żałuję jednak, że nie rozwinęłam bardziej moich mediów społecznościowych. Wydaje mi się, że nie jestem w tym dobra. Staram się teraz pokazywać tam więcej codziennych rzeczy z moim psem.

Pod względem biznesowym, realistycznie, w obecnej sytuacji ekonomicznej, moim marzeniem jest utrzymanie się na powierzchni.

TC: Co lubisz robić w wolnym czasie? Coś, co Cię motywuje do dalszego działania, daje energię na co dzień?

N: Kawa! Generalnie lubię mieszkać tam, gdzie mieszkam, więc nie potrzebuję wiele. Uwielbiam wychodzić coś zjeść w weekend, spędzać czas w parku, spotykać się z bliskimi, relaksować się w domu i grać w „Days Gone” (gra na ps4/ps5, link dla ciekawych tytułu 🙂 przyp.). Takie rzeczy 😀

TC: Czy gdybyś mogła cofnąć się w czasie, prowadząc swoją markę, to coś zrobiłabyś inaczej?

N: Po pierwsze nie zamówiłabym swojej pierwszej parti nadruków w ilości 500 sztuk, ponieważ byłam zbyt nieśmiała, żeby poprosić o mniejszą ilość. Tak na marginesie wciąż sprzedaję te koszulki 😀

Po drugie otworzyłabym swój sklep internetowy od samego początku, nawet jeśli nie byłby on idealny.

Po trzecie, generalnie rysowałabym więcej.

TC:  Dziękujemy Ci serdecznie za poświęcony czas i życzymy wciąż rosnącego grona klientów!

N:  Dziękuję za zainteresowanie mną i moim sklepem. Będzie mi bardzo miło, jeśli pomogę komuś, kto rozpoczyna podobny biznes.

TC: Gorąco zachęcamy, w imieniu swoim i Nadii, do odwiedzenia konta forest beings .

A jeśli chcielibyście rozpocząć z nami swoją przygodę z nadrukami własnej marki, wykonać próbne wydruki w niewielkiej serii, albo macie już gotowy projekt i chcecie go przenieść na tekstylia lub inne, bardziej nietypowe podłoże, odezwijcie się do nas przez formularz kontaktowy lub piszcie na Instagramie czy Facebooku!

Modelka ze zdjęcia głównego: Valkyrieofsorrow. Zdjęcia własne dzięki uprzejmości Nadii z Forest Beings.

Linki do miejsc w sieci, gdzie znajdziecie projekty Nadii:

Her online shop with goth hoodies, goth t-shirts and goth tote bags : https://forestbeings.com/

(Sklep online Nadii, gdzie znajdziecie bluzy, t-shirty oraz torby w stylu goth: https://forestbeings.com/)

Instagram: https://www.instagram.com/forest.beings/

Etsy: https://www.etsy.com/shop/forestbeing