Od czego zacząć naukę rysowania

1 sierpnia, 2018 / Podstawy Ilustracji, Techniki Rysunkowe

Od czego zacząć rysując? Wbrew pozorom dzisiejszy post to nie tylko porady dla początkujących osób (chociaż im przydadzą się najbardziej). Ja przez kilka lat powtarzałam błędy, które wynikały właśnie z nieznajomości poniższych wskazówek. Dzielę się nimi z Wami, żebyście mieli łatwiej na starcie. Nauka wtedy jest dużo szybsza i efektywniejsza.

 • Dużo szkicowania, mniej wykończonych prac. W rysunku również obowiązuje zasada pareto – tworząc 20% rysunku uczysz się w 80%. Niestosowanie się do tej zasady widać w niektórych pracach początkujących osób. Próbują naśladować realizm, mają już dość dobrze opanowane cieniowanie, ale proporcje wciąż są źle narysowane. Takiej osobie będzie bardzo ciężko opanować podstawy, jeśli za każdym razem będzie starała się stworzyć gotową ilustrację. Pozwól sobie na regularne sesje swobodnego szkicowania. Nie musisz kończyć każdej pracy, do której usiądziesz. Warto posiadać dwa szkicowniki: jeden na bazgroły i eksperymenty, drugi na bardziej reprezentacyjne prace.
 • Gdy siadasz do rysowania, zaczynaj od wstępnego szkicu. Zaznacz obiekt, który rysujesz kilkoma podstawowymi bryłami. Będzie ci łatwiej ocenić prawidłowość proporcji. Zobaczysz, czy mieścisz się ze wszystkim na kartce, prościej na takim etapie naniesiesz poprawki.

rysowanie dłoni z prostych kształtów Turdus Concept

 • Nie gloryfikuj swoich prac, zacznij produkować je hurtowo. Może ten punkt Ciebie nie dotyczy, ale wielu początkujących rysowników ma z tym problem. Gdy wyjdzie im jakaś praca, podziwiają ją i boją się siadać do następne, żeby nie wyszło im nagle gorzej. Tymczasem proces tworzenia to swego rodzaju parabola. Raz jest lepiej, raz gorzej. Jest takie powiedzenie, że każdy ma 1000 nieudanych rysunków w sobie i musi je wypuścić na zewnątrz. Nie skupiaj się ani na dobrych pracach, ani na tych złych. Twórz rysunki w dużych ilościach, a zaczniesz się rozwijać.
 • Nie bój się błędów i nie bój się gumki do wymazywania. Jeśli coś jest nie tak, po prostu zmaż to i narysuj od nowa; czasem potrzebnych jest kilka prób. Jest to kolejny opór, którego doświadczają niektóre osoby. Wolą zostawić coś na kartce mimo tego, że jest to niepoprawne. Boją się, by nie zepsuć pracy jeszcze bardziej. Naucz się odruchu, by wszystkie błędy od razu wymazywać. Spójrz raz na jakiś czas na swój rysunek pod odpowiednim kątem (takim jaki mają rysownice) z pewnej odległości i sprawdź, czy wszystko z nim w porządku.
 • Rysuj miniaturki – w ten sposób wybierzesz najlepszą kompozycję bardziej skomplikowanej pracy. To tak samo jak ze wstępnymi szkicami. Łatwiej i szybciej sprawdzić kilka potencjalnych wariantów kompozycji rysując niewielkie obrazki i wykorzystując proste podstawowe kształty.

szkicowanie prostych obiektów Turdus Concept

 • Rysuj codziennie – wyrób nawyk tak, aby Twoje rysowanie było automatycznie. Pracuj nad usunięciem wszelkich blokad z nim związanych. Rysuj publicznie, nie wstydź się, noś szkicownik zawsze ze sobą uwieczniając swoje otoczenie. Możesz też wykonywać ćwiczenie, gdy jeden i ten sam obiekt rysujesz w różnym tempie. np 30 potem 20 a na końcu 10 minut. To też pomaga pozbyć się oporów i usprawnić rysowanie.
Klucz do sukcesu to systematyczność.
 • Zaplanuj porę w ciągu dnia na rysowanie i się jej trzymaj. Jeśli brakuje ci czasu, to wstań wcześniej. Możesz też prześledzić, na co poświęcasz go najwięcej i czy jest to absolutnie niezbędna czynność np. zrób audyt czasu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś/zrobiłeś, koniecznie sprawdź moje sposoby zarządzania czasem.
 • Myśl o sobie dobrze, bądź pewny siebie i pozwól sobie być początkujący. Nie porównuj się z innymi. Bardzo łatwo się w ten sposób zniechęcić. Jeśli podobają Ci się czyjeś prace, traktuj je jako motywację. Możesz też się na kimś lepszym wzorować, ale pamiętaj, by nie kopiować cudzych prac i nie wrzucać ich do internetu z własnym podpisem.
 • Ucz się podstaw i używaj zdjęć referencyjnych. Rysowania konkretnych kształtów trzeba się nauczyć. Nasz mózg nie pamięta tego, jak dokładnie wygląda każdy obiekt, dlatego pomagaj sobie zdjęciami lub jeszcze lepiej – rysuj z natury.
 • Bądź wytrwały. Tak jak wspominałam w jednym z wcześniejszych postów:  Kluczem do sukcesu jest zawsze wytrwałość i systematyczność, a także sprawdzanie efektywności swoich działań i ich ewentualna korekta. Jeśli widzisz, że ci nie idzie, zastanów się, co możesz robić nie tak, co możesz w swoim podejściu do nauki poprawić. Możesz też poszukać wsparcia u osób o podobnych zainteresowaniach (np w mojej grupie na fb)
 • Dbaj o swój poziom inspiracji. Pamiętaj o mocy doświadczeń i nowych wrażeń. Testuj także nowe materiały. Takie eksperymenty pobudzają naszą kreatywność. (Więcej metod na znalezienie inspiracji znajdziesz tutaj)
 • Szukaj swojej ścieżki, ale pamiętaj nic na siłę! Niech to będzie ewolucja a nie rewolucja (o odnajdywaniu swojego stylu planuję osobny post)

Mam nadzieję, że tych kilka porad sprawi, że Twoja nauka będzie jeszcze przyjemniejsza i bardziej efektywna. Chętnie obejrzę Twoje prace – dołącz do mojej grupy na Facebooku lub skontaktuj się ze mną przez media społecznościowe.

Turdus Concept odnosnik do sklepu
Turdus Concept Patronite banner