Skąd i jak czerpać wiedzę o rysowaniu

8 sierpnia, 2018 / Podstawy Ilustracji, Techniki Rysunkowe

Czasami spotykam się z tym, że osoby początkujące nie wiedzą zupełnie, jak mogłyby się zacząć uczyć rysunku. Mimo, że są zainteresowane tematem, nie mają pojęcia, skąd właściwie czerpać wiedzę. W niniejszym poście chciałabym rzucić trochę światła na ten temat i pokierować do odpowiednich źródeł osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z nauką rysunku. Warto również, byś zapoznał się z moim artykułem na temat podstaw wiedzy ilustratora. Wymieniam w nim dziedziny, które warto poznać zajmując się rysunkiem.

  • Jeśli jesteś osobą absolutnie początkującą, rysowanie możesz zacząć od znalezienia w sieci (zakładam, że posiadasz dostęp do Internetu, skoro czytasz ten post) wskazówek, jak rysować krok po kroku np. na Pintereście / YouTube lub ogólnie w wyszukiwarce Google. Wpisz po prostu frazę “rysowanie krok po kroku” lub “drawing step by step” po angielsku. Znajdziesz w ten sposób dużo wskazówek, jak używając prostych kształtów, narysować coś bardziej skomplikowanego. Przy okazji zaczniesz trenować jedną z podstawowych umiejętności rysownika – znajomość kształtów podstawowych (post o nich znajdziesz również na moim blogu) oraz wyćwiczysz mięśnie w ręce.
  • książki – kolejnym fantastycznym źródłem wiedzy są książki poświęcone tematyce rysowania. Oczywiście w dobie internetu punkt ten traci nieco na ważności. Jednak warto pamiętać, że często w książce masz wiedzę usystematyzowaną i pogrupowaną, zawartą w logiczną całość. W internecie niestety masz taki napływ informacji, że to Ty sam musisz sobie ten nadmiar wiedzy poukładać, tak by Cię nie przytłoczył. Książki z jakich powinieneś skorzystać to te o historii sztuki, podręczniki na temat rysunku, ale i artbooki (czyli albumy z ilustracjami innych artystów) by się inspirować.
Książki, które posiadam i mogę polecić:
  1. wszystkie tytuły autorstwa Andrew Loomisa – dosyć drogie, ale są warte swojej ceny. Jeśli jednak nie możesz sobie na nie pozwolić, wyszukaj sobie nazwisko autora w wyszukiwarce – istnieje wiele skanów pojedynczych stron z jego książek.
  2. Anatomia dla artystów – znakomita książka o rysowaniu ludzkiego ciała, to nie przypadek, że wielu rysowników posiada ją na swoich półkach.

nauka rysunku z książek Turdus Concept

  • Przystępując do nauki rysunku w dzisiejszych czasach mamy dużo więcej możliwości niż poprzednie pokolenia, ponieważ mamy do dyspozycji bogate zasoby internetu. Tak samo łatwiej jest się wypromować i znaleźć społeczność innych rysowników (o tym jeszcze poniżej). Jeśli więc jesteś już na wyższym poziomie niż rysowanie z prostych kształtów, poszukaj bardziej zaawansowanych tutoriali. Do wyboru masz na przykład YT lub fanpage na fb z poradami, blogi tematyczne. Świat wiedzy stoi przed Tobą otworem, musisz tylko skorzystać z wyszukiwarki internetowej. W kolejnym poście stworzę listę materiałów dostępnych w sieci, z których ja korzystałem i korzystam nadal.
  • Możesz również skorzystać z platform z płatnymi kursami online (często są one na wyższym poziomie, z bardziej usystematyzowaną wiedzą). Do wyboru są m.in. takie platformy jak na przykład Skillshare lub Udemy. Przykładowo w Skillshare mamy możliwość skorzystania z darmowych dwóch miesięcy abonamentu, którą udostępniają niektórzy rysownicy – ja zrobię to niedługo.
  • By nauczyć się rysować, można również skorzystać z kursów stacjonarnych. Do dyspozycji mamy pracownie i warsztaty, które oferują m.in. rysowanie modeli. Jednak jeżeli nie macie dostępu do takich kursów, nie załamujcie się. Pozujących modeli znajdziecie również na YouTube. Jeżeli macie taką możliwość, poproście kogoś o pozowanie, oczywiście niekoniecznie nago. Niewątpliwą zaletą kursu stacjonarnego jest styczność z mentorem, który go prowadzi, ale i to nie jest absolutnie niezbędne.
  • Idąc w miejsce, gdzie można spotkać innych artystów – na przykład na jakąś imprezę branżową. Często będą to różnego rodzaju konwenty czy też zloty. Społeczność w nauce rysunku jest bardzo ważna, ponieważ możesz innych zapytać o opinię. Staraj się jednak nie być nachalny. Pamiętaj, by uszanować to, że niektórzy nie będą mieć czasu / chęci udzielić Ci porady. Jeśli ktoś udzieli Ci konstruktywnej krytyki i rad staraj się przyjąć je z pokorą. Jest to nieodzowny element nauki i bardzo Cię wspomoże. Dodatkowe wsparcie znajdziesz w sieci na różnego rodzaju forach czy grupach.
  • Nawiązując do punktu powyżej, również oglądanie prac innych artystów jest niezwykle przydatne. Obserwuj, w jaki sposób tworzą swoje dzieła, jak osiągnęli efekt końcowy. Możesz kopiować ich prace w ramach praktyki, jednak tylko w celu uczenia się. Pamiętaj, że nie wolno publikować takich prac, ponieważ narusza to prawa autorskie. Jeżeli inspirowałeś się w niewielkim stopniu, możesz zamieścić pracę, ale na pewno z podaniem autora oryginału.

szkicowanie Turdus Concept

praktyka to Twój najlepszy przyjaciel
  • Większość wcześniejszych punktów odnosi się głównie do teorii, tymczasem jak w każdej dziedzinie wiedzy, tak i w rysunku największą rolę odgrywa praktyka. Najważniejsze dla Ciebie powinno być szkicowanie, szkicowanie i jeszcze raz szkicowanie. Musisz wyrobić sobie pamięć mięśniową i umiejętność rysowania płynnych linii. Twój mózg musi się nauczyć, jak kierować Twoją ręką, a także jak zmieniać otaczający go świat widziany w trójwymiarze w taki rysowany w dwóch wymiarach, na kartce. Zawsze też jest tak, że gdy rysujemy coś po raz pierwszy, musimy poznać nowe kształty. Dlatego wspomagaj się rysowaniem ze źródeł – ze zdjęć lub z natury (przydatny może okazać się tekst o tym, od czego zacząć naukę)
  • Na początek, by rysować, wystarczy Ci papier i ołówek. Oczywiście idealnie by było, aby był to papier o lepszej gramaturze niż taki do drukarki (jest grubszy i bardziej odporny na wymazywanie, lepiej się po nim rysuje) oraz ołówki o różnym stopniu miękkości (będą rysować jaśniejsze i ciemniejsze linie – łatwiej jest wtedy cieniować). Nie ma również lepszej metody na odkrycie, jakie techniki rysunkowe się lubi i które najbardziej nam pasują, jak poprzez eksperymentowanie z różnymi artystycznymi mediami. Kupuj te opisane słowem “student” – wystarczą do nauki a nie zrujnują Twojego budżetu. Można też poeksperymentować z darmowymi programami graficznymi. To też jest sposób na poszerzenie artystycznych horyzontów i naukę.

materiały artystyczne Turdus Concept

  • Najważniejsza końcowa porada jest taka, by, jeśli Cię coś pasjonuje, starać się mieć z tym jak największy i najintensywniejszy kontakt. Wtedy na pewno Twój rozwój będzie szybszy.

Mam nadzieję, że ten post pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu nowych informacji. Jeśli masz dodatkowe pytania, potrzebujesz porady lub opinii na temat swojego rysunku, pisz śmiało przez zakładkę kontakt lub poprzez media społecznościowe. Możesz również użyć sekcji komentarzy lub dołączyć do mojej rysunkowej grupy wsparcia. Owocnej nauki!

Turdus Concept odnosnik do sklepu
Turdus Concept Patronite banner