Od projektu do nadruku, czyli kilka słów o sitodruku

5 września, 2018 / Nadruki na odzieży, Sitodruk

Dzisiejszy post traktować  będzie o sitodruku – metodzie drukarskiej, która ma szerokie spektrum zastosowań. Korzystamy z niej również w Turdus Concept przy wykonywaniu naszych nadruków. Pomimo swej prostoty, technika ta ma głębokie korzenie i poddawana była licznym modyfikacjom. Jakim? Tego dowiesz się właśnie z niniejszego wpisu.

Sitodruk jest jedną z najstarszych metod reprodukcji i jedną z mniej wymagających jeżeli chodzi o przygotowanie i przeprowadzenie samego procesu produkcji. Być może niektórzy,  już jako dzieci, próbowali swoich sił w drukowaniu prostych kształtów za pomocą szablonów. Wystarczyło przycięty odpowiednio szablon przyłożyć do kartki papieru i pędzlem bądź gąbką nasączoną farbą przejechać wolną przestrzeń, tworząc tym samym odbitkę. Przykładając ten sam szablon w dowolnym miejscu można powielić wycięty kształt dowolną ilość razy w dowolnym miejscu.

Stąd właśnie wywodzi się metoda zwana dziś sitodrukiem. Z biegiem lat technika ta była modyfikowana. Swoje początki sitodruk miał w rejonie Azji wschodniej (Japonia, Filipiny) jako technika zdobienia tkaniny za pomocą szablonów. Z kolei po raz pierwszy ramę z naciągniętą siatką jedwabną, pokrytą lakierem zasłaniającym odpowiednie miejsca wykorzystano w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku. Od słowa silk (jedwab) nazwano metodę silk-screen, która w branży stosowana jest do dziś. I to pomimo faktu, że obecnie siatki wykonuje się raczej z poliestru i tkanin sztucznych niż naturalnych. Metodę tą rozwijano do celów przemysłowych, jednakże swoje zastosowanie znalazła również w sztuce. Jednym z najbardziej dziś znanych propagatorów sitodruku i jego zastosowania dla celów niezwiązanych z przemysłem jest – z pewnością każdemu znany – Andy Warhol. Dziś podziwiać możemy jego słynne prace wykonane właśnie z wykorzystaniem sita i rakli.

Mao Andy Warhol Turdus ConceptAndy Warhil Marilyn Turdus Concept

Tak to się wszystko zaczęło…

Dlaczego technika ta zyskała tak szerokie zastosowanie i uznanie również wśród artystów? Ponieważ oferuje praktycznie nieograniczone możliwości co do formy, rozmiaru i użytych mediów do nadruku. Można wykonać odbitki praktycznie na każdej powierzchni płaskiej, ale także cylindrycznej. Oprócz tego sama technika jest mało wymagająca jeżeli chodzi o podstawowe narzędzia i materiały, jakich potrzeba, aby nadruk wykonać. Metodę tę z powodzeniem można przetestować w zaciszu domowej pracowni, mając do dyspozycji naprawdę podstawowe materiały. Dziś za  pomocą serigrafii wykonuje się nadruki na różnego rodzaju tekstyliach lub materiałach papierniczych. Przy użyciu specjalnych matryc wykonanych z metalu produkuje się nawet tak skomplikowane rzeczy jak podzespoły elektroniczne. Niebywałą zaletą serigrafii jest powtarzalność połączona z niskim kosztem i stosunkowo niewielkim nakładem funduszy na przygotowanie odpowiednich form. Koszty te rosną wraz z poziomem skomplikowania, jednakże wciąż technika ta pozostaje jedną z najbardziej opłacalnych metod powielania.

Do własnoręcznego drukowania w warunkach domowych przydatna może okazać się karuzela. Dzięki niej łatwo ustawimy w odpowiedniej konfiguracji sita, ułatwi nam ona również cały proces druku. Nie musimy od razu inwestować w drogie, profesjonalne maszyny, ale stosunkowo bezproblemowo wykonamy taką własnoręcznie. Dzięki naszym planom w formie poręcznego PDF-a konstrukcja takiej karuzeli będzie niemal przyjemnością. Plany nabędziesz tutaj:

Turdus Concept link do sklepu karuzela

W Turdus Concept wykonujemy nadruki przy użyciu sit ze specjalnych siatek poliestrowych o dużej gęstości, dzięki czemu możemy uzyskać bardzo szczegółowe i dokładne odwzorowania zarówno kolorów jak i kształtów. Przygotowane wcześniej matryce “wypala” się na sitach pokrytych emulsją światłoutwardzalną. Żądany obraz nadrukowany na transparentnej folii (pozytyw), zasłaniając niektóre obszary sita, chroni je tym samym przed działaniem promieni UV, dlatego nie są one utrwalane. Po zakończeniu naświetlania matrycę usuwa się, a sito wypłukuje ciepłą wodą. Nieosłonięte miejsca zostają oczyszczone z emulsji, a naszym oczom ukazuje się gotowa forma, przy użyciu której wykonane zostaną nadruki w dowolnej ilości. Teraz wystarczy przygotowane w ten sposób sito umieścić w maszynie drukarskiej, a następnie za pomocą specjalnej rakli przecisnąć farbę w odpowiednim kolorze przez sito wprost na koszulkę/bluzę/torbę itp. Na koniec procesu produkcji farby wypala się, w celu osuszenia i polimeryzacji, aby gotowy nadruk utrwalić na tekstyliach.

proces produkcji Turdus Concept

Drukowane  z miłością i pasją…

W naszych nadrukach stosujemy ekologiczne farby winylowe firmy Manoukian, tzw. plastizole, które mają wysoki stopień krycia podłoża oraz dużo wyższą trwałość. Dodatkowo pozbawione są zawartości PCV oraz silikonów, dlatego są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż inne farby o podobnych właściwościach. Wykonane za ich pomocą nadruki są w dużo większym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne czy codziennie użytkowanie i wyglądają świetnie nawet po wielokrotnym praniu.

Tak jak wspomniane to było na początku niniejszego wpisu, sitodruk jest opłacalną metodą nadruku zarówno przy dużych seriach jak i mniejszych zamówieniach (już około 10 sztuk odzieży). Przy zastosowaniu sit w kolorach podstawowych – czarny, czerwony, żółty, niebieski – jesteśmy w stanie wykonać nadruk full color, czyli ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W kolejnych postach postaram się pokazać na konkretnych przykładach, jak takie nadruki wykonujemy w Turdus Concept, jakiego wyposażenia używamy i jak wygląda sam proces produkcji.

Jeżeli jesteś ciekaw, jak wyglądał nasz pierwszy nadruk, koniecznie zajrzyj tutaj. A jeśli potrzebujesz nadrukować swoje logo na koszulkach firmowych, chcesz ozdobić odzież grafiką swojego projektu lub masz więcej pytań dotyczących sitodruku, zachęcam Cię do kontaktu. Napisz do nas, korzystając z formularza kontaktowego umieszczonego na naszej stronie w tym miejscu.

Turdus Concept Patronite banner