Sitodruk od kuchni

30 maja, 2018 / Nadruki na odzieży, Sitodruk

W dzisiejszym wpisie uchylimy rąbka tajemnicy i pokażemy Wam, jak wykonujemy nasze koszulki. Nadruki na koszulkach wykonywać można za pomocą jednego z dwóch popularnych rodzajów farb: farbami wodnymi lub plastizolowymi. Farby wodne, jak sama nazwa wskazuje, wyprodukowane są na bazie wody i nią się je rozcieńcza. Jest to najtańsza metoda nadruku i najwcześniejsza. Drugim rodzajem farb wykorzystywanych do sitodruku są wspomniane wyżej farby plastizolowe. Produkowane na bazie winylu charakteryzują się dużo wyższą trwałością niż farby wodne, są elastyczniejsze i mają znacznie lepsze krycie. Szczególnie zauważalna jest różnica przy wykonywaniu nadruków na ciemnych tkaninach. Właśnie tym rodzajem farb wykonujemy nasze nadruki.

zaczynamy zabawę!

Wykonanie każdego nadruku rozpoczynamy od przygotowania szablonów wydrukowanych na przeźroczystej folii czarnym tuszem. Dzięki nim możliwe będzie odwzorowanie na sicie kształtu przyszłego nadruku.

klisze wydrukowane na folii Turdus Concept
Przygotowane klisze do nadruku z paserami umożliwiającymi odpowiednie pozycjonowanie wzoru na sicie.

Kolejnym krokiem jest pokrycie wcześniej przygotowanych sit emulsją fotoutwardzalną. Po wyschnięciu sita (około 40-60 minut w zależności od temperatury otoczenia) możemy przystąpić do właściwej rejestracji sita. Proces pokrywania sit emulsją, schnięcie oraz rejestrowanie i wypalanie sit przeprowadzamy w słabo oświetlonym pomieszczeniu, najlepiej przy użyciu żarówki w kolorze żółtym (takiej, jakiej używa się w ciemni).

Umieszczamy każde sito na ramieniu prasy drukarskiej, a następnie po kolei rejestrujemy każdy szablon na blacie roboczym, a następnie na każdym sicie. Proces ten polega na umiejscowieniu wszystkich szablonów w identycznej odległości od krawędzi wewnętrznych sit (najlepiej na środku sita), aby po naświetleniu możliwe było nałożenie się pozycji wszystkich warstw farby w wielokolorowym nadruku. Proces ten jest tym bardziej skomplikowany, im więcej kolorów przewidzieliśmy dla naszego nadruku. Najbardziej wymagającymi nadrukami są te wykonywane w formacie CMYK, czyli z odwzorowaniem wszystkich możliwych kolorów. Powodem jest konieczność bardzo dokładnej rejestracji szablonów i sit.

Po zarejestrowaniu szablonów i sprawdzeniu ich pozycji na każdym sicie możemy przystąpić do wypalania. Umieszczamy każde sito na blacie roboczym, dociskamy szablon czystą, przejrzystą szybą, po czym, przy użyciu lamp fotograficznych (np. softboxa) naświetlamy sita do momentu utwardzenia się emulsji w miejscach wyeksponowania na światło. Zwykle proces ten trwa około 4-7 minut, jednak w dużej mierze jego długość zależy od grubości warstwy emulsji, odległości lampy od sita oraz mocy samych lamp.

Po wypaleniu sita i zdjęciu szablonu widoczna będzie różnica w kolorach emulsji naświetlonej od tej zakrytej. Każde wypalone sito myjemy dokładnie wodą, pomagając sobie miękkim pędzlem lub przy użyciu myjki wysokociśnieniowej, jeśli taką posiadamy.

gotowe sito Turdus Concept
Wypalone sito przygotowane do druku.

Proces wypalania i mycia powtarzamy z każdym przygotowanym sitem. Gotowe sita odstawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Kiedy sita są zarejestrowane, wypalone oraz oczyszczone, można przystąpić do wykonania nadruków. Gotowe sita umieszczamy w ramionach prasy i sprawdzamy położenie, odpowiednio korygując nachylenie i odległość od blatu roboczego. Jeżeli sitodruk zainteresował Cię na tyle, że chcesz spróbować swoich sił, a przy tym nie chcesz wydawać majątku na profesjonalną maszynę, skorzystaj z naszych planów PDF dostępnych w naszym sklepie. Dzięki nim w prosty sposób wykonasz solidną prasę do sitodruku. Pany zakupisz tutaj:

Turdus Concept link do sklepu karuzela

Pomiędzy sitem a blatem powinna być niewielka przestrzeń umożliwiająca dociśnięcie siatki sita do tkaniny w celu przeciśnięcia farby przez sito. Po upewnieniu się co do pozycji każdego sita i niezbędnych korektach, zakładamy na blat roboczy przeznaczoną do nadruku koszulkę, bluzę lub dowolne inne podłoże.

nakładanie farby na sito Turdus Concept
Nadrukowywanie pierwszej warstwy farby.

Nakładamy farbę na każde sito na szerokość przyszłego nadruku i delikatnie rozprowadzamy po całej powierzchni wypalonego szablonu. Następnie opuszczamy ramię prasy wraz z sitem nad koszulkę i dokładnie dociskając raklą do blatu, nadrukowujemy pojedynczą warstwę farby na tkaninę.

nakładanie kolejnego koloru farby Turdus Concept
Nakładanie kolejnego koloru.

Podnosimy sito i wygrzewamy warstwę farby za pomocą opalarki do farb nastawioną na temperaturę około 150-170 stopni Celsjusza lub wypalamy za pomocą promiennika podczerwieni. Promiennik, tzw. „Flash” stosuje się głównie do podsuszania międzyprocesowego, czyli mówiąc prościej – do delikatnego podsuszenia danego koloru przed nałożeniem na nadruk koloru następnego. Stosuje się to w technice mokre na suche. Można jednak drukować również w metodzie mokre na mokre (szczególnie ma to zastosowanie przy druku „full color”, czyli CMYK)

suszenie nadruku opalarką Turdus Concept
Suszenie nadruku opalarką. Należy uważać, aby nie spalić nadruku. Farba przesuszona będzie się łuszczyć i pękać.

Powyższy proces powtarzamy z każdym kolorem, jaki przewidziany jest w projekcie nadruku. Całość wygrzewamy na sam koniec jeszcze raz. Koszulka jest gotowa!

gotowy nadruk na koszulce Turdus Concept
Gotowy nadruk na koszulce wykonany farbami plastizolowymi

Jeżeli chcesz wykonać nadruk na tekstyliach z własnym wzorem, koniecznie się do nas odezwij. Zapytanie możesz wysłać wprost z tej strony! A jeśli chciałbyś zobaczyć nasze autorskie nadruki, to zapraszam Cię do naszego sklepu.

Turdus Concept Patronite banner