Oprogramowanie graficzne cz.1 – Adobe i Corel

29 września, 2020 / Podstawy grafiki

OPROGRAMOWANIE GRAFICZNE CZYLI DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO

Po ostatnim blogu poświęconym tabletom graficznym dla początkujących, na naszą turdusową skrzynkę mailową otrzymaliśmy wiele zapytań o użyteczne i praktyczne oprogramowanie graficzne, z którego mogliby skorzystać posiadacze takowego sprzętu. Bardzo cieszę się, że temat ten spotkał się z takim odzewem i już śpieszę z nową dawką informacji!

Poniższe programy różnią się nie tylko zakresem oferowanych możliwości, profilem działalności twórców dla których zostały stworzone, stopniem skomplikowania w użytkowaniu, lecz również ceną za wykupienie licencji. Software od Adobe lub ZBrushCore będzie kosztował nas comiesięczną opłatę, która może jest tańsza od niektórych licencji wieczystych, jednak płacić musimy miesiąc w miesiąc. Decyzja o tym, co Wam się bardziej opłaca, należy jak zawsze do Was. Ja ze swej strony postaram się przedstawić pokrótce paletę oprogramowania, które czeka na Was w Internecie. Z uwagi na ilość programów graficznych, które wzięliśmy na tapetę, artykuł podzielony został na 3 części, które będą ukazywać się co tydzień. Tyle tytułem wstępu. Zaczynajmy więc!

Adobe Photoshop 

To najpopularniejszy na rynku program graficzny. Stanowi narzędzie do edycji grafiki rastrowej, obróbki fotografii cyfrowej, tworzenia modeli 3D, obsługi grafik wektorowych, a nawet prostszych animacji. Możecie wykonać nim zarówno prostą edycję, jak i zaawansowane ilustracje, a także skomplikowaną poligrafię. Photoshop daje sposobność do tworzenia w pełni profesjonalnych projektów. Jest również bardzo przydatny w pracowni sitodrukarskiej, ponieważ dzięki niemu możemy wykonać separację pliku graficznego, o której również pisaliśmy ostatnio na naszym blogu. Dodatkowo oferta Photoshopa obejmuje zestaw wszechstronnych narzędzi, dzięki którym praca z grafiką i aplikacjami stanie się przyjemnością – mowa tu m.in. o przeglądarce plików Adobe Bridge, menadżerze rozszerzeń Adobe Extension Manager, usłudze Adobe Drive itp. 

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows oraz macOS. Cena za miesiąc użytkowania wynosi ok. 110 zł. 

Adobe Illustrator

Kolejny z najpopularniejszych i najchętniej używanych programów edycji grafiki wektorowej. Bez wątpienia jedno z flagowych narzędzi Adobe. Stworzony w celu tworzenia projektów graficznych oraz gotowych już ilustracji, przygotowywania ikon, logotypów, typografii oraz ilustracji do materiałów drukowanych i cyfrowych. Adobe Illustrator oferuje szereg narzędzi i funkcji, m.in. Adobe Bridge do przeglądania plików graficznych, Live Trace konwertujący obrazki na opis wektorowy, czy chociażby Live Color pozwalający na zmianę kolorystyki z jednoczesnym zachowaniem proporcji pomiędzy poszczególnymi kolorami w Waszym projekcie. 

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows, macOS. Port na iOS dostępny ma być już wkrótce. Cena za miesiąc użytkowania wynosi ok. 110 zł. 

Corel Painter Essentials 7

Interesująca pochodna oryginalnego programu Corel Painter. Chociaż jest to propozycja skierowana raczej do konsumentów beż dużych wymagań, Corel Painter Essentials nie rozczaruje swoich początkujących nabywców. Wyposaży Was on bowiem w całkiem bogaty zestaw cyfrowych pędzli, pozostałych narzędzi malarskich oraz ciekawych tekstur, imitujących rozmaite gatunki papieru. Dodatkowo za pomocą tego programu możecie w taki sposób obrobić zdjęcie lub rysunek, aby imitowały “prawdziwy” obraz lub szkic.

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows i macOS. Cena za licencję wieczystą wynosi ok. 110 zł.

Corel AfterShot Pro 

Zaawansowany program graficzny do postprodukcji fotografii. Umożliwi Wam precyzyjną obróbkę fotografii i ich katalogowanie. Możecie wprowadzać zmiany w sposób bardzo swobodny, nieliniowy, a dzięki zastosowaniu warstw – łatwy do cofnięcia. Problemem nie będzie również tzw. wywoływanie RAW-ów (na stronie producenta znajdziecie listę obsługiwanych modeli aparatów). Możliwa jest także edycja wielu wersji zdjęcia jednocześnie i porównywanie jej wyników.

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows, Linux, i macOS. Cena za licencję wieczystą wynosi ok. 160 zł. 

Corel PaintShop Pro 

Oprogramowanie służące do profesjonalnego retuszowania, katalogowania oraz udostępniania zdjęć w sieci. Zaawansowana obróbka, precyzyjne usuwanie wybranych obiektów z kadru, a także szybki retusz na masową skalę dzięki narzędziu Express Lab – to wszystko zaledwie część możliwości oferowanych przez Corel Paintshop. Za pomocą tego programu stworzycie m.in. profesjonalny album fotograficzny oraz pokaz slajdów.

Dostępny jest na systemie operacyjnym Windows. Cena za licencję wieczystą wynosi ok. 300 zł.

W przyszłym tygodniu opiszemy m.in. takie programy jak Clip Studio Paint Pro czy Affinity Photo