Tablet graficzny dla początkujących cz. 3 – Samsung

SZTUKA PO KOSZTACH, CZYLI SAMSUNG LEKIEM NA CAŁE ZŁO?

Tydzień temu recenzowałem dla Was tablet Apple iPad PRO 4. generacji z marca tego roku. Dziękuję Wam za odzew, w ramach którego były jednak także sygnały, iż sprzęt ten jest zdecydowanie za drogi dla naszych czytelników. Część z Was chciałaby również, aby w recenzjach mniej było detali technologicznych. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, pochylam się dziś nad modelem zdecydowanie bardziej budżetowym, a przez co przystępnym dla przeciętnego zjadacza chleba w naszym kraju. Postaram się także napisać o nim nieco bardziej “po ludzku” 😉

SAMSUNG GALAXY Tab A 8.0 (with Pen S)

Kwiecień 2019 roku był momentem premiery nowego tabletu od Samsunga. Galaxy Tab A 8.0 (na niektórych rynkach ukrywający się pod nazwą Galaxy Tab A Plus 2019) w sprzedaży jest w dwóch wariantach, z i bez piórka. My skupimy się – z przyczyn oczywistych – na wersji z dołączonym Penem S.

Tablet ma wymiary 201.5 x 122.4 x 8.9 mm, a jego waga wynosi 325 g, a więc jest to sprzęt lekki i kompaktowy. Wbudowane aparaty (5 i 8 Mpx) oraz głośniczek nie powalą Was swoją jakością, ale jak za sprzęt z tej półki cenowej nie można im zbyt wiele zarzucić.

Dostępny jest on w kolorze czarnym i szarym.

Podobnie jak w przypadku iPada PRO (i całej rzeszy innych tabletów) do dyspozycji dostajemy egzemplarze wyposażone wyłącznie w moduł Wifi oraz takie z Wifi+LTE. jeżeli planujecie malowanie w plenerze, to sugerowałbym droższą o ok. 100 zł wersję z LTE, gdyż nie zawsze będziecie mieli dostęp do miejskiego Internetu.

Wariant z piórkiem ma wbudowaną pamięć 3 GM RAM (o 1 GB więcej aniżeli wersja bez rysika) i pamięć wewnętrzną 32 GB. Jeżeli uznacie, że to za mało, to Samsung oferuje w swoim tablecie także slot na kartę microSD o maksymalnej pojemności 512 GB.

Galaxy Tab A 8 z piórkiem rysowanie za pomocą rysika Turdus Concept
za pomocą piórka można zarówno obsługiwać tablet, jak i tworzyć jak na kartce papieru.

Dostajemy tu ekran LCD o przekątnej 8” (20,32 cm), w technologii IPS, o rozdzielczości 1920×1200 pikseli (283 piksela/cal) oraz z 16 milionami kolorów. Warto dodać, że kolory widocznie na ekranie wersji z piórem są zdecydowanie wyższej jakości. Ma ona także wyraźnie wyższą rozdzielczość. Jej wyświetlacz jest zwyczajnie lepszy lepszy od swojego uboższego o rysik wariantu nie tylko pod kątem kolorów i rozdzielczości, lecz także kątów widzenia i jasności. Tą ostatnią można określić jako świetną, gdyż na maksymalnym poziomie pozwoli pracować z tabletem komfortowo nawet przy maksymalnym nasłonecznieniu.

Bateria w Samsungu Galaxy Tab A 8.0 (z piórkiem) to akumulator litowo-polimerowy 4200 mAh, który pozwoli na pracę tabletu w przedziale od 7 do 9 godzin – w zależności od intensywności użytkowania i ustawionemu poziomowi jasności. Bateria w wersji bez piórka wystarczy na więcej, gdyż sam akumulator jest tam zwyczajnie większy. W naszym egzemplarzu musiał on zostać zmniejszony na rzecz wygospodarowania przestrzeni na wbudowanie tunelu na stylus.

Tablet napędza ośmiordzeniowy chipset Exynos 7904 na Androidzie 9 (w przyszłości planowany jest upgrade do wersji 10) oraz One UI w wersji 1.1. Wszystko to oznacza zadowalającą płynność działania aplikacji oraz przeglądarki, jednakże jest ona wyraźnie mniejsza w porównaniu chociażby w recenzowanym już iPadzie PRO z 2020 roku. Nie jest to zresztą coś, co powinno dziwić świadomych nabywców. Mówimy o sprzęcie z półki budżetowej.

RYSOWAĆ CZY NIE RYSOWAĆ?

Zdecydowanie rysować. Samsung Galaxy Tab A 8.0 bardzo dobrze nadaje się do cyfrowego szkicowania. Został on w mojej ocenie m.in. zaprojektowany właśnie z myślą o grafikach, którzy szukają “uczciwego” tabletu do rysowania, a nie mają zamiaru inwestować małej fortuny w sprzęt z jabłuszkiem.

stylus pen Galaxy Tab Turdus Concept
rysik do tabletu pen-s

Piórko znajdujące się w zestawie jest drobne, w miarę dokładne, lecz zdecydowanie mało komfortowe przez wzgląd na swój rozmiar. Cienkie i drobne czyni szkicowanie przez dłuższy okres czasu po prostu niekomfortowym.

Samsung Galaxy Tab A 8.0 oferuje całkiem zadowalające wsparcie dla dołączonego do niego pióra w postaci licznych funkcji UI czy dedykowanych aplikacji.

Pen ma wbudowany przycisk do przełączania się między funkcją rysowania a gumką. Jego końcówka jest gumowana, jednak zużywa się ona relatywnie szybko, zwłaszcza przy systematycznym użytkowaniu. Jako plus muszę przyznać, że daje ona wrażenie używania “prawdziwego” pióra – w przeciwieństwie do stylusów od Apple.

Na dłuższą metę poddaję Wam pod rozwagę zakup jednego z kompatybilnych zamienników – Staedtler Noris Digital czy chociażby piórka Samsunga od modelu Galaxy Tab S6.

Powierzchnia do rysowania jest nieco mniejsza niż kartka z tradycyjnego szkicownika A5, jednak w mojej ocenie jest ona wystarczająca. Nie radzę jednak pokrywać ekranu żadną folią ochronną czy tego typu wynalazkami, gdyż na takich powierzchniach piórko często “wariuje” i nie pracuje należycie.

POSŁOWIE

Omawiany przeze mnie tablet jest konstrukcją estetyczną, solidną lecz zarazem lekką i poręczną. Nie ma mowy o żadnym łamaniu czy wyginaniu się korpusu tableta, jak miało to miejsce w iPadach PRO starszych generacji. Mowa tu o sprzęcie klasy budget, dostępnym w cenie poniżej 1000 zł, co czyni zeń łakomy kąsek dla grafików-amatorów, którzy chcą nabyć jednocześnie sprzęt do zabawy i codziennego użytkowania. Według mnie, w kategorii stosunek cena/jakość, Samsung Galaxy A 8.0 z piórkiem jest obecnie jedną z najlepszych propozycji na rynku.

Na koniec ważna uwaga! Jeżeli nabędziecie tablet w wersji bez stylusa, a potem dokupicie piórko, to nie będzie ono działać, także decydujcie o zakupie z głową!

Scroll to Top