Oprogramowanie graficzne cz.2 – Affinity, Procreate i inne

13 października, 2020 / Aktualności, Podstawy grafiki

Clip Studio Paint Pro

Przykład jednego z lepszych software’ów do tworzenia klasycznych komiksów i mangi. Posiada też funkcję obsługi animacji w podstawowym zakresie. Pozwala malować na kilka sposobów. Z tabletem graficznym można tworzyć odręcznie, rysować wektorowo na przewidzianych do tego warstwach, a także używać bogatej palety gradientów, wypełnień, efektów, wzorów i deseni. Atrakcyjną funkcją jest możliwość zabawy z przezroczystością, co naśladuje malowanie akwarelami. Podczas składaniu kart komiksów korzystacie z gotowych szablonów i automatycznego rysowania ramek. Do Waszej dyspozycji oddany zostaje także zestaw linijek i miarek. Przy tworzeniu mangi możliwa jest również szybka konwersja kolorowych ilustracji na czarno-białe, które naśladują oryginalną stylistykę komiksów. 

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows, macOS oraz iOS. Cena za licencję wieczystą wynosi ok. 200 zł.

Affinity Photo

Aplikacja do wywoływania fotografii i ich retuszu. Użyteczna jest także w edycji grafiki rastrowej. Za pomocą Affinity Photo dokonacie edycji plików PSD, a także RAW-ów z cyfrowych aparatów. Znajdziecie tu wysokiej jakości narzędzia, za pomocą których wyretuszujecie zdjęcia i przygotujecie grafiki pod kątem publikacji w Internecie. Program umożliwia pracę w przestrzeniach RGB, CMYK, LAB i w odcieniach szarości, z tym, że ta ostatnia tylko w głębi 16 bitów na kanał. Za pomocą Affinity Photo przeprowadzicie szybki retusz. W tym miejscu ciekawostką jest funkcja wygładzenia skóry fotografowanych osób. Do Waszej dyspozycji trafia klasyczny zestaw funkcji takich jak: pędzel klonujący, retusz punktowy czy łatka. Autorski silnik Affinity gwarantuje bardzo intuicyjną pracę z pędzlami. Poza możliwością importu i eksportu plików z Photoshopa, Affinity Photo obsłuży formaty: PNG, TIFF, JPG, GIF, SVG, EPS i PDF. W plikach tych można wykorzystać niemalże nieograniczoną liczbę warstw, masek, efektów i filtrów, których przekształcanie odbywa się bez straty w jakości, jak to często miewa miejsce w innych programach.

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows, macOS oraz iOS. Cena za licencję wieczystą wynosi 240 zł (Windows/macOS) lub 95 zł (iOS).

Affinity Designer 

Kolejny program zaprojektowany do tworzenia grafik wektorowych. Rozczarowujące może być to, że mechanizmy oferowane Wam przez Affinity Designerze nie odbiegają jednak diametralnie od tych, do których przyzwyczaiły Was inne aplikacje do obróbki grafiki wektorowej. W zasobniku podręcznym zlokalizowane są wszystkie opcje zaznaczania węzłów, standardowe pióro i ołówek, wypełnienie gradientem, skala przezroczystości, funkcje wprowadzania tekstu oraz umieszczania go na krzywych, przycinanie, prowadnice oraz sterowniki do łuków. W panelu rastrowym czekają na Was pędzel i gumka, a także narzędzia do zaznaczania, rozmazywania, wyostrzania, rozmywania, wypalania i rozjaśniania barw. Języczkiem uwagi jest funkcja Pixel Brush, dzięki której można malować w kształtach wektorowych, bez jednoczesnej utraty możliwości dalszego edytowania ścieżek. Affinity Designer zapisuje i odczytuje pliki z grafiką rastrową i wektorową w wielu popularnych formatach, w tym częściowo także pliki z aplikacji Photoshop i Illustrator. Możecie w nim pracować – podobnie jak w przypadku Affinity Photo – w przestrzeniach RGB, CMYK, LAB i w skali szarości. Tu przykład wykorzystania Zarządzanie barwami wykorzystuje wciąż jednak głębię tylko 16 bitów na kanał.

Affinity Designer znajduje się obecnie fazie testów, więc jego stabilność często pozostawia wiele do życzenia, o czym musicie pamiętać!

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows, macOS oraz iOS. Cena za licencję wieczystą wynosi 240 zł (Windows/macOS) lub 95 zł (iOS).

Procreate 5

Pod koniec 2019 roku premierę miała 5. już odsłona tego ciekawego programu dla twórców korzystających głównie z urządzeń mobilnych. Wszechstronnie wyposażona i wielokrotnie nagradzana aplikacja, która dzięki szerokiej ofercie pędzli zapewni Waszej twórczości naturalne efekty oraz możliwości niespotykane przy standardowych metodach pracy. Oprogramowanie powstało w dużej mierze, aby wyjść naprzeciw możliwościom oferowanym przez iPady.

Dostępny jest na systemie operacyjnym iOS. Cena za licencję wieczystą wynosi ok. 50 zł.

Anime Studio Debut

Program do tworzenia animacji 2D. Pozwala z łatwością zarówno przenosić gotowe projekty postaci z wielu innych programów jak i tworzyć je samodzielnie. Możecie także wzbogacić film dźwiękiem. Program umożliwia w ciekawy sposób łączyć możliwości, jakie daje animacja przy użyciu klatek kluczowych i kości. Jako twórcy macie sposobność wybrać mechanizm odpowiedni dla konkretnego fragmentu sceny. Kontrola ruchu odbywać się może na wielu warstwach, na których możecie nakładać efekty i podglądać efekty zmian na bieżąco. Gotowe filmy zapiszecie i przekonwertujecie na wiele popularnych formatów, a nawet podzielicie się nimi bezpośrednio na platformie YouTube! 

Dostępny jest na systemie operacyjnym Windows. Cena za licencję wieczystą wynosi ok. 185 zł

ZBrushCore

Program 3D używany głównie przez profesjonalnych twórców filmowych i deweloperów gier do cyfrowego malowania i rzeźbienia. Umożliwi Wam on stworzenie cyfrowych wydruków 3D oraz bohaterów animacji.

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows i macOS. Cena za licencję wieczystą wynosi ok. 660 zł lub ok. 40 zł/miesiąc użytkowania.

Posłowie

W ostatniej części przyjrzymy się programom, z których korzystanie jest całkowicie darmowe, także zapraszam do śledzenia wpisów na naszym blogu!