Podstawowe linie, kształty i bryły
20 czerwca, 2018 / Podstawy grafiki, Podstawy IlustracjiPost ten z pewnością przyda się najbardziej początkującym rysownikom, aczkolwiek ciężko przecenić wartość podstaw. Wracać do nich powinniśmy nawet na dalszym etapie nauki, choćby po to, by “rozćwiczyć” się przed rozpoczęciem nowego rysunku.
Każda dziedzina ma swoje fundamenty: w muzyce są to nuty, w literaturze litery, w matematyce cyfry. Są to drobne kamyczki, z których budujemy większe, bardziej złożone konstrukcje. Znając te najbardziej fundamentalne elementy, możemy przejść do bardziej zawiłych zagadnień.
Zaczynając od podstaw…
W rysunku takim najbardziej podstawowym elementem jest linia.
Wyróżniamy linie:
- poziome – pomagają umieścić na rysunku horyzont i “uziemić” rysowane przedmioty – daje im podparcie, pomaga wyrównać obiekty,
- pionowe – pomagają ocenić, czy rysunek nie jest wykonany krzywo,
- skośne – mogą służyć cieniowaniu,
- prostopadłe – niezwykle ważne przy tworzeniu linii pomocniczych w rysunku; kiedy dobrze je wyćwiczymy, nasze rysunki nie będą przekrzywione czy nieforemne,
- równoległe – jak wyżej. Zapobiegają koślawym rysunkom, ustawiają właściwe proporcje,
- linia środkowa,
- oś symetrii – pozwala zachować prawidłowe proporcje w przypadku foremnych obiektów, wskazuje na kierunek\zwrot rysowanego przedmiotu.
Przy pomocy linii wykonamy proste ćwiczenia i rozgrzejemy rękę przed rysowaniem.
- Możemy budować konstrukcję szkicu, rysując linie pomocnicze (nawet, jeśli mamy je już opanowane, warto je mieć cały czas gdzieś z tyłu głowy – nie trzeba ich rysować, by umieć je sobie wyobrazić) – pomagają ustalić, czy rysunek nie jest wykonany krzywo, i czy właściwie zachowaliśmy proporcje i perspektywę.
- cieniować – dodając naszemu rysunkowi trójwymiarowości
- tworzyć tekstury
…poprzez dwuwymiarowe formy…
Z linii możemy budować bardziej złożone kształty:
- trójkąt – rysowanie trójkątów pomaga ćwiczyć mózg w przewidywaniu punktu zbiegu linii, w rozpoznawaniu proporcji,
- kwadrat – wyćwiczenie rysowania prostych linii prostopadłych i równoległych,
- okrąg i elipsa – pomagają w wyćwiczeniu rysowania zaokrągleń i płynnych kształtów
…do złożonych brył.
Od tych podstawowych form możemy przejść do rysowania brył, które na dwuwymiarowej kartce sprawiają pozór bycia obiektami trójwymiarowymi. A o to przecież chodzi w rysowaniu (przynajmniej tym realistycznym, które jest podstawą) by jak najlepiej udać tę głębię.
- stożek,
- sześcian,
- kula,
- walec
Jeśli dotarliście już tutaj, to w dalszym etapie możecie narysować wszystko, korzystając z wyżej wymienionych podstaw. Jeśli się dobrze przyjrzycie każdy obiekt składa się z kształtów podstawowych. Jeśli poświęcicie fundamentom odpowiednio dużo uwagi i czasu, będziecie mogli te podstawowe kształty mieć jedynie w wyobraźni i nie używać ich we wstępnym szkicu. Prawdą jest jednak, że niezwykle ułatwiają one uzyskanie właściwych proporcji (o których będzie w następnym poście) i perspektywę.
W naszych rysunkach zawsze powinniśmy zaczynać od ogółu i dążyć do szczegółu. Kiedy zaczynamy rysować od szczegółu, może się okazać, że mamy pięknie narysowane włosy u postaci, która ma za dużą głowę w stosunku do reszty ciała.