Nauka rysunku – przydatne linki

15 sierpnia, 2018 / Podstawy Ilustracji, Techniki Rysunkowe

W poprzednim poście obiecałam stworzyć listę linków, które były dla mnie szczególnie pomocne, kiedy zaczęłam bardziej interesować się rysunkiem.

Od razu zaznaczę, że nie korzystałam wtedy za wiele z polskich źródeł (co nie znaczy, że nie będą uwzględnione w tym zestawieniu). W Polsce zawód rysownika nie jest aż tak popularny jak na przykład w USA. Wynika to chociażby z możliwości zatrudnienia w wielkich wytwórniach filmowych lub rozbudowanej branży gier i animacji. Ponieważ dobrze rozumiem angielski ze słuchu, naturalne wydawało mi się, by zacząć oglądać rysowników z tak dużym bagażem doświadczeń. Wam również to polecam; można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – nauczyć się rysunku i szlifować swój angielski.

przydatne linki youtube Turdus Concept

Niemniej, kiedy ruszyła moja rysunkowa grupa wsparcia na Facebooku, zaczęłam szukać polskich źródeł i znalazłam kilka bardzo przydatnych. W swojej liście uwzględniłam te, które najbardziej przypadły mi do gustu.

Przygotowałam zatem listę kanałów poświęconych rysowaniu. Dlaczego? Ponieważ uważam, że nauka rysunku jest podstawą, od której można przejść dalej; na przykład do malarstwa czy grafiki. Być może w przyszłości również takie listy pojawią się na blogu.

Lista źródeł polskojęzycznych

Zacznijmy więc:

 • Creosferaświetny kanał z bardzo merytoryczną wiedzą. Jeśli jesteś osobą początkującą, może wydać Ci się zbyt trudna do przyswojenia. Język używany w filmach jest językiem fachowym. Jeśli jednak myślisz poważnie o rysunku, a nie jest to tylko Twoje hobby, ale i potencjalny zawód, nie odwlekała bym oglądania  w nieskończoność.
 • Kocham Rysowaćmerytoryczna wiedza podana w przystępny sposób. Autor krok po kroku pokazuje, jak radzić sobie z poszczególnymi tematami. Polecam ten kanał osobom początkującym, które chcą zacząć swoją naukę od zbudowania solidnego fundamentu z podstaw rysowania.
 • ELFIK TV na tym kanale znajdziemy wiele ciekawych różności krążących głównie wokół tematów dotyczących rysunku realistycznego.
 • Bazgrojki – seria przygotowana przez Patryka Rojewskiego “Rojsona”. znajdziemy tu omówienie podstaw oraz rysunki o tematyce militarnej.
 • Wieliczko Rysuje autor nie tylko nagrywa tutoriale, ale również udostępnia pliki, które mogą być pomocne w nauce.
Kanały dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z rysunkiem

Jeśli powyższe kanały są dla Ciebie zbyt skomplikowane, a poziom wydaje Ci się zbyt wysoki, zacznij od filmów z prostymi rysunkami, tworzonymi krok po kroku.

Oczywiście istnieje wiele innych kanałów na polskim YT poświęconych rysunkowi, jednak nie jestem w stanie wymienić ich wszystkich. W wyborze kierowałam się wię osobistymi preferencjami (lubię raczej spokojne kanały). Jeśli masz swoją listę i różni się ona od mojej, napisz w komentarzu, które kanału lubisz najbardziej oglądać i dlaczego.

nauka rysowania Turdus Concept

Anglojęzyczne kanały o rysowaniu

Tymczasem przejdźmy do listy angielskich kanałów, które cenię najbardziej:

 • Croquis Cafe do oglądania tych filmików nie potrzebujesz za bardzo angielskiego, ponieważ zawierają pozowanie nago, wiele się przy tym nie mówi (bardzo przydatny kanał!).
 • Bobby Chiu artysta, który pracował między innymi przy tworzeniu filmu Alicja w Krainie Czarów. Polecam zwłaszcza jego serię Little Plant People, w której uczy wyrabiania właściwych artystycznych nawyków.
 • Jake Parker twórca legendarnego wyzwania Inktober , w trakcie którego większość twórców na całym świecie chwyta za buteleczkę z tuszem. Podobnie jak u Bobby’ego Chiu, cenię zwłaszcza jego filmiki o podejściu do rysowania i rozwoju artystycznej kariery.
 • Alphonso Dunn   autor podręczników do rysunku, ma świetne dydaktyczne podejście. Właśnie przerabiam jego filmiki o anatomii i rysowaniu bardziej złożonych brył.
 • Proko   czyli Stan Prokopenko ze swoim akademickim podejściem do tematu uleczy wszelkie kompleksy (jeśli takowe posiadasz) na temat bycia samoukiem. Dzięki jego materiałom usystematyzujesz swoją wiedzę teoretyczną.
 • Draw with Jazza   – pamiętasz, jak wyżej pisałam, że wolę spokojne kanały? Ten kanał to wyjątek potwierdzający regułę. Jazza ma bardzo humorystyczne podejście do rysunku. Przypadnie do gustu osobom, które lubią łączyć naukę z zabawą.
 • Will Tarell  jeśli kiedykolwiek wstydziłeś się rysować ludzi z natury – tak, by o tym nie wiedzieli – dzięki temu kanałowi możesz pozbyć się tego problemu.
 • Aaron Blaise – rysownik, który wiele lat współpracował z Disneyem.  Szczególnie pięknie rysuje zwierzęta. Ma wiele płatnych kursów, które na pewno są warte swojej ceny, ale na yt dzieli się częścią swojej wiedzy również za darmo. Ku uciesze początkujących rysowników.
 • Drawing Tutorials online  – podstawy plus prezentacja szkicowników studentów szkoły artystycznej. Oglądanie takich filmików przynajmniej dla mnie jest bardzo inspirujące.

grow Turdus Concept

I rysowanie krok po kroku dla bardziej początkujących

Mam nadzieję, że moje podsumowanie pomoże Ci wgryźć się w temat. Jeśli poczujesz się pewniej, nie bój się wyszukiwać filmików sam. Wtedy dobierzesz sobie kanał pod swoje preferencje i na pewno nauka będzie przyjemniejsza.

Turdus Concept odnosnik do sklepu
Turdus Concept Patronite banner