TABLET GRAFICZNY, CZYLI ARTYSTYCZNA DUSZA W CYFROWYM ŚWIECIE.
Na rynku elektroniki możemy znaleźć różnorakie gadżety i nowatorskie sprzęty. Analogicznie jest z tabletami, a konkretnie z ich jednym specyficznym typem. Mowa o tablecie graficznym – sprzęcie, bez którego większość grafików i artystów nie może i nie chce się obejść w dzisiejszych czasach.
Aby rozpocząć pracę z takim urządzeniem, nie ma konieczności wydawania fortuny. Sprawdźmy więc, jaki tablet graficzny na początek wybrać. Jaki rozmiar, typ i markę zakupić? W tym poście postaram się pokazać Wam, na co zwrócić uwagę, by wybrać model najlepszy właśnie dla Ciebie.
Tablet graficzny – z czym to się je?
To urządzenie wszechstronne, które dzięki możliwości swobodnego rysowania za pomocą specjalnego rysika, pozwoli Wam na tworzenie projektów CAD, map, schematów 3D, grafik, rysunków o dowolnej treści, jak również do postprodukcji w zakresie fotografii. W ciągu minionej dekady stało się ono bardzo popularnym i niemal nieodzownym narzędziem pracy dla osób związanych z tworzeniem grafik, map czy ilustracji. Współpracuje zazwyczaj ze specjalnym oprogramowaniem komputerowym, które oferuje szerokie pole manewru osobom z niego korzystającym.
Rodzaje tabletów graficznych
Choć generalnie tablet graficzny jako taki wygląda łudząco podobnie do klasycznego tabletu multimedialnego, wyodrębnić możemy tu jednak dwa typy:
Tradycyjny tablet graficzny, to rodzaj tabletu graficznego określanego także mianem “wskazującego”. Z grubsza rzecz ujmując, jego konstrukcja ogranicza się do powierzchni roboczej, przypominającej podkładkę pod mysz komputerową oraz rysik. W sposobie działania ma stanowić substytut owej tradycyjnej myszy komputerowej/touchpada. Jego obsługa wygląda jednak zupełnie inaczej – jeśli zapragniecie wykonać akcję w rogu ekranu, musicie dotknąć adekwatnego rogu powierzchni tabletu. Dla Waszego komfortu powinniście zatem wybrać tablet proporcjonalny do wielkości monitora komputerowego, przy którym pracujecie.
Tablet graficzny LCD, to model wyposażony w wyświetlacz LCD, po powierzchni którego rysujecie za pomocą dołączonego rysika. Praca z takim sprzętem jeszcze bardziej przypomina tradycyjny rysunek na papierze. Efekty Waszych artystycznych starań widoczne są bowiem od razu przed oczami bez potrzeby odwracania głowy czy też wyrabiania w sobie wyczucia ręka-oko, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych tabletów graficznych.
Parametry priorytetowe
Bez względu na to, czy będzie to tablet graficzny dla użytkowników zaawansowanych czy też początkujących rysowników, nasza uwaga powinna skupić się na kilku parametrach, bez których nie dopasujemy urządzenia adekwatnie do naszych oczekiwań.
Podczas wyboru tabletu graficznego warto mieć na względzie jego rozmiar, a mówimy tu o:
- A4 – tablet takiego rozmiaru idealnie nadaje się dla osoby początkującej, gdyż daje jej dużą powierzchnię do pracy, a także pozwala na przyzwyczajenie się do obsługi urządzenia. Pamiętajcie jednak, że jego obsługa wymaga wykonywania bardziej zamaszystych ruchów, co sprawia, że tablety tego typu – zwłaszcza na początku – mogą męczyć rękę
- A5 – tablet takiego rozmiaru lepiej sprawdzi się w rękach bardziej zaawansowanego grafika, jednak i początkujący użytkownik da sobie z nim radę. Z powodzeniem nadaje się zarówno do swobodnego rysowania, jak tworzenia szczegółowych projektów
- A6 – tablet takiego rozmiaru określiłbym jako sprzęt przewidziany do użytku dla bardzo doświadczonych grafików, którzy pracują przy wyjątkowo precyzyjnych projektach. Nie polecam zaczynać swojej przygody z tabletami graficznymi od tego typu urządzeń
Tablety mniejsze rozmiarowo bywają naturalnie tańsze, jednak to nie ceną powinniście się tu sugerować, lecz wygodą i funkcjonalnością Waszego sprzętu.
Powierzchnia robocza powinna możliwie najdokładniej odzwierciedlać parametry monitora, gdyż pozwoli Wam to na bardziej dokładną pracę nad drobnymi szczegółami. Ostatecznie chodzi o to, aby nawet niewielkie ruchy rysikiem były perfekcyjnie odwzorowywane. Większa dysproporcja pomiędzy rozmiarem monitora a powierzchnią roboczą przekłada się wprost proporcjonalnie na mniej wygodną pracę. Obszar roboczy 157 x 98 mm przyjął się powszechnie jako idealny w zestawieniu z monitorem o proporcjach 16:9.
Porządny tablet graficzny pochwalić się może dokładnością rysika wynoszącą zazwyczaj ok. 0,25 mm, przy czym wartość 0,5 mm wciąż jest powszechnie akceptowalna. Wraz z obniżaniem się tego współczynnika, rośnie dokładność rysika, co jest wyjątkowo ważne – szczególnie przy projektach natury technicznej. Tablet z dobrą dokładnością ułatwia zagłębianie się w najmniejsze nawet detale.
Wysokość odczytu to parametr świadczący o odległości, na którą trzeba będzie przybliżyć rysik do powierzchni roboczej tabletu, aby ten go “zobaczył” i odwzorował jego ruch na monitorze komputera. W większości przypadków jest to 9-10 mm.
Parametr próbkowania, to inaczej prędkość odczytu rysika przez tablet, dokładność z jaką Wasze gwałtowniejsze ruchy odwzorowywane będą przez sprzęt. Im ta wartość jest wyższa, tym dokładniejsze oddanie ruchów. Standardowo dla tabletów graficznych próbkowanie oscyluje wokół 200 pps.
Co się zaś tyczy czułości nacisku – im wyższy jest ten parametr, tym dokładniejsze odwzorowanie siły z jaką naciskasz rysik.
Zatem jaki tablet graficzny na początek?
Dla początkujących twórców o ograniczonym budżecie polecam modele w rozmiarze A4, z próbkowaniem ok. 200 pps (points per second), rozdzielczości co najmniej 2000 lpi (lines per inch), dokładnością rysika ok. 0,25 mm i czułością nacisku wynoszącą minimum 1024 poziomy.
Wśród marek wiodących producentów stosunkiem cena-jakość wyróżniają się trzy: Huion, Wacom oraz XP-Pen. To właśnie ich najatrakcyjniejsze dla początkującego grafika modele z przedziału cenowego 100-500 zł zdecydowałem się umieścić w naszym turdusowym rankingu. Zaznaczam jednak, że ich kolejność na poniższej liście jest przypadkowa. Oto one:
- Huion New 1060 Plus
- Huion 610PRO V2
- Huion HS64
- Huion H640P
- Huion H420
- Wacom Intuos S
- XP-Pen Deco Pro M
- XP-Pen Star G640
- XP-Pen Deco 01V2
- XP-Pen Star 03
Warto poszukać ofert outletowych tych modeli, co może zaowocować szansą na nabycie tabletu graficznego za wręcz śmiesznie niską sumę.
Kasia z Turdus Concept używa modelu Huion 610PRO V2, który wkrótce będzie głównym bohaterem nowego filmu na naszym kanale, do którego obejrzenia mogę Was zachęcić już dzisiaj!
Posłowie
Jeżeli Ty także interesujesz się szeroko pojętą grafiką i kusi Cię przeniesienie swojej twórczości na płaszczyznę cyfrową, to warto przyjrzeć się bliżej tabletom graficznym. To bardzo użyteczne urządzenia, które wybaczają o wiele więcej niż zwykła kartka papieru.
Dajcie znać, czy powyższy blog był dla Was pomocny, czy w sposób wyczerpujący potraktował zagadnienie oraz podzielcie się swoimi uwagami na temat tabletów graficznych, jeżeli sami już ich używacie. Czekamy na Was również na naszych mediach społecznościowych!