Techniki nadruku – flex i flock

17 października, 2018 / Nadruki na odzieży

W poprzednim poście, który możecie przeczytać tutaj, porównaliśmy dwie bardzo popularne techniki nadruku – sitodruk oraz druk cyfrowy, zwany także DTG. Są to najbardziej uniwersalne sposoby, pozwalające na ozdabianie odzieży w najbardziej elastyczny i trwały sposób. Istnieje jednak jeszcze przynajmniej kilka metod, którymi nadrukowuje się różne wzory na odzieży. W tym poście chciałbym opisać dwie techniki, a właściwie jedną z jedną wariacją, które pozwalają na osiągnięcie ciekawych rezultatów. Tym razem na tapetę bierzemy flex i flock.

Przeznaczenie flex i flock – co można drukować?

Nie zawsze chcemy nadrukować skomplikowane wzory posiadające przejścia tonalne lub odwzorowujące fotografie. Czasami będzie to logotyp albo stosunkowo prosta grafika składająca się z nie więcej jak 3 kolorów. Do tego celu idealnie nadawać się będzie metoda flex lub flock. Flex i flock to nadruki tzw. ploterowe, wykonywane metodą wgrzewania w materiał specjalnej folii w wysokiej temperaturze (około 170 stopni Celsjusza) pod wysokim ciśnieniem. Ograniczeniem dla tej metody jest właśnie ilość kolorów, zazwyczaj będzie to nie więcej jak 3.

flock napis Turdus Concept

Do druku konieczne jest przygotowanie grafiki w formie wektorowej. Wykonany wcześniej projekt wycinany jest przez ploter na folii transferowej w odpowiednim, dobranym kolorze. Następnie niepotrzebne kawałki folii skrupulatnie i delikatnie usuwa się ręcznie z przezroczystej warstwy, służącej za bazę dla właściwego nadruku. Kiedy wszystkie potrzebne arkusze są już gotowe, umieszcza się je pojedynczo na koszulce, na której chcemy nadruk wykonać i przy pomocy specjalnej prasy wgrzewa w materiał przez około 15 sekund. Czynność powtarzamy dla każdego koloru, uprzednio usuwając przezroczystą folię po skończonej warstwie.

Flex to nadruki o gładkiej, delikatnie błyszczącej powierzchni, przypominającej nieco farbę lateksową. Z kolei flock to aksamitna, matowa powłoka w dotyku podobna meszku. Techniki te, jak wspomniałem wcześniej, idealnie nadają się do wykonania koszulek firmowych lub prostych wzorów graficznych. Ich opłacalność jest jednakowa dla każdej kolejnej wykonywanej sztuki i nie maleje/rośnie wraz z wielkością nakładu. Na rynku dostępnych jest również coraz więcej folii pozwalających uzyskiwać ciekawe efekty, jak na przykład nadruk błyszczący lub fluorescencyjny.

Jak długo to wytrzyma?

Ze względu na trwałość nadruku plasuje się za drukiem cyfrowym i sitodrukiem. Co prawda producenci zapewniają, że nadruki takie wytrzymują długotrwałe używanie, jednakże już po kilku pierwszych praniach widoczna jest utrata jakości wykonanego nadruku. Zdarza się również, że nadruki – szczególnie Flock – w miarę użytkowania zaczynają się kruszyć i pękać, zwłaszcza na krawędziach nadruku. Tworzywo z którego zrobiona jest folia transferowa niezbyt dobrze znosi rozciąganie materiału. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się cienkie folie, które znacznie lepiej zachowują się w miarę użytkowania i konserwacji.

flex koszulka Turdus Concept

Podsumowując, jeśli szukasz możliwości wykonania niewielu egzemplarzy koszulki na przykład firmowej lub reklamowej, posiadającej jedynie Twój logotyp,napis lub prostą grafikę – flex i flock się do tego nadają. Koszt każdej kolejnej koszulki będzie jednakowy, nie musisz martwić się o przechowywanie sit (jeżeli będziesz chciał zamówić dodruk później) i w dowolnym momencie możesz zamówić więcej. Jedyne co będzie wtedy potrzebne to plik z zapisanym wektorem wzoru. Największym minusem jest jednak trwałość nadruku. Mimo materiałów coraz lepszej jakości trzeba liczyć się z tym, że grafiki naniesione na tekstylia w jeden z powyżej opisanych sposobów, podczas intensywnego użytkowania stopniowo będą wyglądały coraz gorzej.

Jeżeli masz spostrzeżenia dotyczące artykułu, spotkałeś się z czymś, co nie zostało opisane lub po prostu chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co robimy w Turdus Concept, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy. Do następnego tygodnia!

Turdus Concept odnosnik do sklepu
Turdus Concept Patronite banner