Techniki rysunkowe – kredki

23 stycznia, 2019 / Techniki Rysunkowe

W najnowszym poście z cyklu o technikach rysunkowych, przedstawimy Wam bliżej kredki. Jest to niezwykle wdzięczne, wygodne w użyciu medium, dlatego warto zapoznać się z nim bliżej.

nie tylko do dziecięcych rysunków

Zaczniemy od definicji zaczerpniętej ze słownika języka polskiego. Otóż kredka to według niego: „kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania” Chyba raczej nie udało mi się Was tym zaskoczyć prawda? Tak jak opisywany wcześniej przeze mnie ołówek, kredki to jeden z bardziej popularnych materiałów plastycznych, po które sięgają już dzieci w przedszkolu. Ale jak to zazwyczaj bywa te kredki, którymi mazialiśmy w dzieciństwie, różnią się nieco od tych artystycznych. Jak większość materiałów mają one swoje różne rodzaje i przedziały cenowe. Począwszy od typowo szkolnych przez studenckie po profesjonalne.

kredki ołówkowe Turdus Concept

Natomiast jeśli chodzi o rodzaje. kredki dzielimy na:

  • Ołówkowe i zbliżone do nich bardzo kredki bezdrzewne, które różnią się jedynie brakiem oprawy drewnianej,
  • Pastele olejne i suche (kredowe) – o nich bardziej rozpiszę się w osobnym poście
  • Świecowe (woskowe) – przeznaczone głównie dla dzieci, są zdecydowanie słabiej napigmentowane od pasteli olejnych, do których im najbliżej. Chociaż i doświadczony artysta mógłby z nimi poszaleć, one pojawią się gościnnie w poście o pastelach, by dokładnie wyjaśnić wszystkie podobieństwa i różnice między nimi,
  • Akwarelowe – również zasługują na osobne wyjaśnienie, a może nawet zdecyduję się nagrać o nich filmik.

W postaci kredki/ołówka mamy również do czynienia z tuszem czy węglem, ale to już troszeczkę inna bajka i o obu tych mediach możecie poczytać we wcześniejszych postach.

Kredki mają wszechstronne zastosowanie i nadają się nie tylko do technik stricte rysunkowych. Istnieje również malarstwo kredkami, w którym przy pomocy różnego ich rodzaju można tworzyć nie tylko szkice i rysunki, ale również dzieła o bardzo malarskim charakterze. Wszystko zależy od sposobu, w jaki zdecydujemy się kredki nakładać i jakiego ich rodzaju użyjemy, a jak pisałam we wstępie, mamy ich naprawdę wiele do wyboru.

kredki świecowe Turdus Concept

Z czego robi się kredki? Otóż, jak to często w plastyce bywa, ze spoiwa i pigmentu. Spoiwa/bazy mamy różne w zależności od rodzaju kredki. W woskowych będzie to parafina, w pastelach suchych – kreda, gips, z kolei w olejnych guma lub guma zmieszana z olejem. Kredki ołówkowe natomiast to barwiony węgiel drzewny w drewnianej oprawie, a w przypadku tych bezdrzewnych w cienkiej warstewce żywicy syntetycznej. I teraz już wszystko jasne!

nie taka kredka straszna, jak ją malują

Kredki ołówkowe, na których chciałabym się najbardziej skupić w tym poście, nie mają oznaczeń twardości. Jednak w zależności od producenta, jego receptury i zastosowanego składu różnią się między sobą. Jedne są bardziej oleiste, inne twarde. Niektóre zdecydowanie bardziej napigmentowane, inne lepiej się blendują, czyli łączą ze sobą na kartce. Chociaż akurat sposobów na połączenie ze sobą kredek i zakolorowanie wszystkich porów kartki (tak, jak niektórzy lubią) jest bardzo dużo – można używać blendera (jest to miękka i bezbarwna kredka, którą pokrywamy kolory, które chcemy ze sobą połączyć), alkoholu lub oliwki dla dzieci. Przy zastosowaniu oliwki ważne jest, by uważać i nie nałożyć jej za dużo. Dodatkowo, lepiej zastosować kartkę o wyższej gramaturze.

Istnieje bardzo dobry sposób na to, by wybrać, który producent kredek najbardziej nam odpowiada, bez rujnowania przy okazji swojego budżetu (ponieważ ceny artystycznych zestawów kredek potrafią przyprawić o zawrót głowy). Tym tajemniczym sposobem jest po prostu kupowanie kredek różnych producentów na sztuki – zazwyczaj nie ma z tym najmniejszego problemu. Ja na razie używam swoich wysłużonych Polycolorów z Koh-i-noor’a i ponieważ kredki to nie jest moje najbardziej ulubione medium, pewnie przy nich jeszcze trochę zostanę. Gdybym jednak myślała nad czymś nowym, skorzystam z metody kupowania na sztuki.

czym jest kredka Turdus Concept

Techniki rysowania kredkami  są różne i to akurat zależy mocno od preferencji. Jedni wolą wyraźnie widoczne, typowo rysunkowe linie, niekiedy fantazyjnie zaznaczone cieniowanie. Inni są zwolennikami pokrywania na gładko papieru tak, by kolory przenikały się między sobą tworząc płynne przejścia tonalne, a karta była równomiernie pokryta nałożonymi warstwami. Ja lubię oba te style. Każdy ma coś ciekawego do zaoferowania i interesujący efekt końcowy.

Mam nadzieję, że swoim postem zaciekawiłam Was do odkrycia na nowo tego szkolnego przyboru. A jeśli kredki to właśnie Wasze ulubione narzędzie tworzenia, podzielcie się w komentarzu, jaką firmę wybraliście i jak się Wam nimi tworzy.

Turdus Concept odnosnik do sklepu
Turdus Concept Patronite banner