Tworzenie półtonów w darmowym programie Inkscape
14 kwietnia, 2022 / Grafika budżetowa, Nadruki na odzieży, Podstawy grafiki, SitodrukNa początek przypomnijmy sobie i omówmy czym są rastry, czym wektory, a czym rastry półtonowe. Cały artykuł o różnicach między grafiką rastrową a wektorową możecie znaleźć tutaj.
Starając się ująć temat w jak największym skrócie, rastry to grafiki złożone z punktów np. zdjęcia lub grafiki składające się z pojedynczych pikseli. Kiedy je powiększamy, tracą ostrość. W wektorach natomiast informacje o kolorach i kształtach są zdefiniowane matematycznie i dlatego można je skalować bez utraty jakości.
W porządku, co to są w takim razie półtony (rastry półtonowe czy też z angielskiego halftony)? Już spieszę z odpowiedzią. Rastry półtonowe to grafiki jednokolorowe złożone z pojedynczych punktów. Dzięki temu widać, co odwzorowują, ale możemy nadrukować/wyświetlić je jednym kolorem. Fajnie sprawdza się to w sitodruku lub druku offsetowym. Kiedyś drukowano tak np. zdjęcia do czarno-białych gazet.
W programie Inkscape możemy połączyć cechy rastrów półtonowych i wektorów i stworzyć punkty składające się na halfton z wektorowych kształtów. Dzięki temu przy skalowaniu także nie będą tracić na jakości. Dodatkowo tworzenie ich jest dosyć proste i składa się jedynie z kilku kroków.
Zanim przejdziemy do meritum, przypomnę jeszcze, że takie rastry możemy tworzyć także w płatnym programie Adobe Photoshop – piszemy o tym tutaj. W Photoshopie mamy do dyspozycji naprawdę sporo opcji: kontrolujemy dokładnie rozdzielczość, kształt, częstotliwość punktów, jednak jest to rozwiązanie płatne. Z darmowych rozwiązań możemy znaleźć także sporo przeglądarkowych programów do przerabiania zdjęć w pełnej palecie kolorów na półtony. Wpisujemy w wyszukiwarce np. frazę 'halftone generator free’. W opisie naszego wideo na kanale znajdziecie przykładowe linki do kilku takich programów oraz do tutorialu demonstrującego tworzenie rastrów półtonowych w darmowym programie Krita, bo to również jest kolejna opcja, jaką macie do dyspozycji.
Okej, teraz przejdźmy już do wykonania grafiki, żebyście na własne oczy mogli zobaczyć, o co chodzi.
Uprzedzam, że do wykonania takich przekształceń potrzebujemy dosyć mocny komputer. Najlepiej też go zrestartować przed zaczęciem pracy, by oczyścić pamięć ram. U mnie komputer dość długo „myślał” nad stworzeniem tych półtonów, ale tylko chwilkę na sam koniec.
Pierwszym krokiem będzie wybranie grafiki. Ja swoją ściągnęłam z darmowej strony pixabay.
Następnie zmieniamy ją z full coloru na odcienie szarości. W tym celu wybieramy z górnego Menu filtry potem kolory i odcienie szarości. Suwakami możemy dostosować sobie wygląd zdjęcia, tylko pamiętajcie, aby zaznaczyć opcję podglądu.
Następnie tworzymy nową warstwę. Menu warstw możecie wybrać wciskając np. shift +ctrl +L.
Nową warstwę tworzymy, klikając plus na dole. Musi ona znaleźć się ponad aktywną warstwą.
Na tej nowej warstwie tworzymy równą kropkę – ja akurat wybrałam kontrastujący kolor, by była widoczna (stworzycie ją przytrzymując ctrl). Jeśli macie problem ze znajdowaniem i używaniem opcji, obejrzyjcie nasz filmik o narzędziach Inkscape.
Wyrównujemy ją z obrazkiem poniżej. zaznaczamy oba obiekty – wchodzimy w menu „wyrównaj i rozmieść” (shift + ctrl + a) i wyrównujemy względem większego obiektu (czyli naszego zdjęcia) do górnej i lewej krawędzi.
Teraz przechodzimy do opcji klonowania (menu edycja > klonuj > utwórz układ klonów) wybieramy opcję „śledzenie” i opcje widoczne na ekranie.
W rozmiarze ważne, byśmy podali rozmiar obrazka, który przekształcamy.
Później klikamy przycisk „utwórz”
I voila – otrzymujemy obrazek w jednym kolorze utworzony z kropek (w między czasie zmieniłam sobie juz kolor kropek na czarny – po prostu wybieramy wszystko i wybieramy żądany kolor z paska poniżej lub w menu wypełnienie i kontur shift + ctrl + F).
Teoretycznie moglibyśmy zmienić te wszystkie punkty w półtonie edytując te pierwszą kropkę. Jednak mi ta opcją nie chciała za bardzo działać. Raz też nie chciało mi zaskoczyć tworzenie półtonu. Jeśli coś takiego Wam się przydarzy, możecie spróbować zresetować komputer lub niestety zacząć pracę od początku. Są to pewne minusy tego, że program mamy za darmo. Natomiast i w płatnych programach czasem zdarzają się błędy.
Końcowo taką sówkę możemy sobie wydrukować na koszulce jednym kolorem przy użyciu jednego sita. Żeby dowiedzieć się więcej o sitodruku, zajrzyjcie na pozostałe filmy na naszym kanale. Tymczasem w tym poście to już wszystko. Dajcie znać w komentarzu, jak Wam poszło tworzenie Waszych półtonów.