Oprogramowanie graficzne cz.3 – darmowe programy dla grafików

13 stycznia, 2021 / Podstawy grafiki

W ostatniej, trzeciej części cyklu poświęconego programom do obróbki grafiki, przyjrzymy się darmowym alternatywom dla płatnego software’u, który analizowałem dla Was w poprzednich dwóch odsłonach. Życzę owocnej lektury!

GIMP 

Stosunkowo przyjazny dla początkujących program do kreowania grafiki rastrowej. Świetnie sprawdza się do podstawowej oraz tej nieco bardziej zaawansowanej edycji zdjęć i projektowania ilustracji. Rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza dla niewymagających grafików-pasjonatów, którzy nie czują (jeszcze) potrzeby kupowania bardziej specjalistycznego oprogramowania.

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows, Linux i macOS. Jest darmowy.

Inkscape

Darmowy program, któremu poświęciliśmy już uwagę na naszym blogu i kanale na YouTube. Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj i tutaj

Krita

Rozbudowane i wielofunkcyjne oprogramowanie graficzne stworzone do obróbki grafiki rastrowej. Kritę zaprojektowano nie tylko z myślą o malowaniu, ale również modyfikowaniu zdjęć cyfrowych. Aplikacja oferuje szeroki zakres różnych narzędzi i funkcji, kusi również wygodnym i czytelnym interfejsem. Oprócz bazowych funkcji malarskich, Krita daje Wam dostęp do bardziej złożonego zestawu, umożliwiającego pracę z płótnem oraz symulację efektu wysychania farby, rysowania za pomocą pędzla z tuszem lub olejnymi farbami. Aplikacja obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne: BMP, JPEG, PNG, RAW czy TIFF. Zapewnia dostęp do wielu masek i gradientów, umożliwia zabawę wektorami, jak również oferuje szeroką gamę filtrów. Gwarantuje dostęp do złożonych narzędzi skalowania i transformacji, zaawansowanych silników pędzli oraz asystuje przy wyborze odpowiednich barw i odcieni.

Dostępny jest na systemach operacyjnych Windows, Linux i macOS. Jest darmowy.

Medibang

Darmowy program, o którym także już pisaliśmy w przeszłości. Po więcej szczegółów zapraszam do tego artykułu

Posłowie

Jak widzicie, mamy całkiem sporą bazę programów darmowych, w których z powodzeniem możemy zacząć tworzyć. Oczywiście nie można oczekiwać 100% jakości oferowanej przez oprogramowanie płatne. Największa różnica jest zauważalna przy aktualizacjach, które są znacznie częstsze w przypadku programów płatnych. Oferują one również znacznie więcej funkcji. Dostosowywanie pod kątem użytkownika jest też na nieco wyższym poziomie. Mimo wszystko, jeśli nie dysponujemy budżetem na zakup licencji lub wykupienie subskrypcji, a chcemy spróbować swoich sił, warto pokusić się o przetestowanie tych nieodpłatnych opcji.

Zachęcamy Was gorąco do tworzenia i dzielenia się efektami pracy z innymi. Oznaczajcie nas w mediach społecznościowych. Owocnej pracy i do przeczytania w najbliższych tygodniach!