Podsumowanie technik rysunkowych

27 lutego, 2019 / Techniki Rysunkowe

Pora na ostatni post w naszej serii wprowadzeń do mediów plastycznych. Z wszystkimi poprzednimi materiałami możecie zapoznać się klikając TU

Tymczasem przejdźmy już do dzisiejszego podsumowania materiałów rysunkowych.

Medium:

Węgiel, grafit, kreda, sepia i sangwina

Rodzaj techniki:

rysunkowa

Opis:

Pałeczki bardzo przydatne przy ćwiczeniach rysunkowych

Plusy:

Obok ołówka podstawowe narzędzia, które powinny nam towarzyszyć przy poznawaniu podstaw rysunku i szkicu. Nadadzą się idealnie do tworzenia pierwszych prób martwej natury, portretów, studiów anatomii.

Minusy:

  • Mogą brudzić i pylić, osypywać się. Należy je utrwalać fiksatywą, ponieważ mogą być nietrwałe, podobnie jak np. pastele suche. Gotową pracę można oprawić w ramkę z passe partout (kartonik z prostokątnym wycięciem oddzielający ramkę od pracy)
  • Nie tworzą tak precyzyjnej kreski jak ołówek

Techniki pracy:

  • Przedstawione materiały można rozcierać, tworząc plamy lub rysować nimi bardziej precyzyjne kreski. Wspaniale nadają się więc dla osób początkujących potrzebujących uniwersalnych, a nie drogich narzędzi.
  • Kolejna przydatna rzecz, o której warto pamiętać przy używaniu tych mediów, to zbieranie pyłu powstałego przy zaostrzaniu pałeczek – jest bardzo przydatny przy cieniowaniu. Możemy nawet użyć papieru ściernego, aby uzyskać więcej pyłu w krótszym czasie.
  • Można również ułatwić sobie tworzenie szkicu węglem za pomocą węgla w proszku. Taki słoiczek kupimy w dobrych sklepach plastycznych.
portret węglem Turdus Concept

Medium:

Ołówek

Rodzaj techniki:

rysunkowa

Opis:

Rysik jest mieszaniną grafitu i kaolinu (skały osadowej, “tłustej” w dotyku i kolorze od białego do brunatnego)

Plusy:

Jedno z najbardziej podstawowych i uniwersalnych narzędzi. Świetne, aby od niego rozpocząć naukę rysunku.

Minusy:

Należy uważać, by nie rozmazać pracy, którą utrwalić można fiksatywą/ lakierem do włosów

Techniki pracy:

Dzięki odpowiednim proporcjom uzyskuje się różne twardości ołówków – w skali mamy około 24 twardości, jednakże producenci oferują różną ich gamę. Ołówki z symbolem H (hardeness – ang. twardość) są ołówkami twardymi. Im wyższa cyfra przed literą H, tym twardszy ołówek. Z drugiej strony mamy ołówki B (blackness – ang. czerń) Pomiędzy tymi dwiema skalami są jeszcze ołówki z symbolami HB oraz F o umiarkowanej twardości i czerni. Należy tak rysować, by mieszać ze sobą poszczególne twardości, tworząc wiele odcieni przejść tonalnych.

Medium:

szkice ołówkiem Turdus Concept

Kredki

Rodzaj techniki:

rysunkowa

Opis:

wg słownika  kredka to kolorowy grafit w drewnianej lub plastikowej oprawce, służący do rysowania i pisania.

Plusy:

Polecam zaopatrzyć się w kredki przynajmniej ze średniej półki – przyjemniej się nimi pracuje, kolory łatwiej się łączą i przenikają. Kredki ołówkowe nie mają oznaczeń twardości. W zależności jednak od producenta, jego receptury i zastosowanego składu, różnią się między sobą. Jedne są bardziej oleiste, inne twarde. Niektóre zdecydowanie bardziej napigmentowane, inne lepiej się blendują, czyli łączą ze sobą na kartce.

Można uzyskiwać różne efekty: od prac wysoko realistycznych z zakolorowanymi wszystkimi porami kartki po prace o bardziej fantazyjnej, oryginalnej kresce.

Minusy:

  • Mogą powodować kontuzje nadgarstka – używając kredek kładziemy na nie dość duży nacisk
  • Trudniej niż mediami malarskimi uzyskać kolor, którego nie posiadamy w palecie.

Techniki pracy:

  • Kredki mają wszechstronne zastosowanie i nadają się nie tylko do technik stricte rysunkowych. Istnieje również malarstwo kredkami, w którym przy pomocy różnego ich rodzaju można tworzyć nie tylko szkice i rysunki, ale również dzieła o bardzo malarskim charakterze. Wszystko zależy od sposobu, w jaki zdecydujemy się kredki nakładać i jakiego ich rodzaju użyjemy. A jak pisałam we wstępie, mamy ich naprawdę wiele do wyboru.
  • Jest również wiele sposobów na połączenie ze sobą kredek i zakolorowanie wszystkich porów kartki (tak, jak niektórzy lubią) – można używać blendera (jest to miękka i bezbarwna kredka, którą pokrywamy kolory, które chcemy ze sobą połączyć), alkoholu lub oliwki dla dzieci. Przy zastosowaniu oliwki ważne jest, by uważać i nie nałożyć jej za dużo. Dodatkowo, lepiej zastosować kartkę o wyższej gramaturze.
kredki Turdus Concept

Bardziej szczegółowe opisy poszczególnych materiałów plastycznych znajdziecie klikając w link z ich nazwą.

Tym postem kończymy analizę mediów i nie pozostaje nam już nic innego, jak chwycić jedno z tych narzędzi i zacząć działać 🙂

Turdus Concept odnosnik do sklepu
Turdus Concept Patronite banner