XP-PEN Deco 01 v2 Test i recenzja

7 lipca, 2021 / Grafika budżetowa, Podstawy grafiki, Podstawy Ilustracji

W tym blog poście przyjrzymy się kolejnemu taniemu a dobremu tabletowi graficznemu, z którym możecie rozpocząć swoją przygodę z grafiką komputerową i malowaniem cyfrowym. Zrecenzujemy XP-PEN Deco 01 v2.

TECHNIKALIA

Sprzęt ten jest bardzo uniwersalny możemy go podpinać do komputera, zwykłego tabletu, komórki. Jest kompatybilny z Windows/macOS/Linux/Chrome/Android, a także z wieloma programami, jak chociażby wiele programów graficznych, ale i programy z pakietu Microsoft Office jak Word, PowerPoint i OneNote.

Sprawdzi się nie tylko dla grafików, ale i pracowników w pracy zdalnej czy dla uczniów i studentów. Jest on odpowiedni zarówno dla osób prawo jak i lewo ręcznych.

Ten tablet nie ma same w sobie ekranu. Aby go używać, musimy rozwinąć koordynację ręka-oko. Co przy odrobinie praktyki nie jest takie trudne.

Obszar roboczy to 254 x 159 mm. Nieco mniej niż arkusz A4. To według mnie jeden z lepszych rozmiarów tabletów. Tablet ma 8192 poziomy nacisku i wykrywa pochylenie pióra. Posiada również 8 programowalnych przycisków, rozdzielczość 5080 [lpi] oraz bezbateryjne i bezprzewodowe pióro.

OPAKOWANIE I WYPOSAŻENIE

Dostarczony tablet był bardzo dobrze zapakowany. Kolejną miłą niespodzianką była dołączona powłoka ochronna, odpowiednia do ochrony powierzchni tabletu podczas użytkowania. Dodany był również woreczek z przydasiami. I tutaj byłam pod dużym wrażeniem, bo oprócz karty gwarancyjnej, instrukcji, 8 zapasowych rysików, kabla i przejściówek znalazła się w niej rękawiczka do tabletów graficznych. Zwykle musimy ją kupić osobno. Kolejnym elementem wyposażenia była podstawka pod piórko, jej dodatkową funkcją jest to, że pomaga również w wymianie zużytych rysików. Tej funkcji nie testowałam. Po kilku dniach użytkowania tabletu nie miałam potrzeby zmieniać rysika.

W zestawie znajdziemy oczywiście również pióro do tabletu i jest to dość standardowy sprzęt tego typu. Posiada dwa programowalne przyciski i jak wspominałam tablet wykrywa jego nachylenie oraz poziom nacisku jaki stosujemy. Aby pracować z poziomami nacisku, również potrzeba trochę praktyki.

Do całego zestawu dołączony był list do klientów z miłymi słowami i uśmiechniętą buźką od zespołu XP-PEN. Moim zdaniem to bardzo miły gest.

Zawartością całego zestawu, moim zdaniem, Firma wyznacza nowe, lepsze standardy na rynku.

PRZYGOTOWANIE MIEJSCA PRACY

Przed przystąpieniem do testów oczywiście przygotowałam powierzchnię roboczą i przykleiłam dołączoną odpowiednią powłokę ochronną, aby zapobiec uszkodzeniom w trakcie użytkowania tabletu. Folia ochronna ma delikatną fakturę, powierzchnia przypomina nieco teksturowaną kartkę papieru, dzięki czemu urządzenie jest przyjemniejsze w użytkowaniu. Powłoka posiada jedynie pasek kleju na górze, więc jej ewentualne usunięcie nie powinno sprawić tylu kłopotów, co gdyby była przyklejona na całej powierzchni.

PODŁĄCZANIE TABLETU DO URZĄDZEŃ MOBILNYCH

Po wstępnym przygotowaniu obszaru roboczego postanowiłam sprawdzić kompatybilność urządzenia ze zwykłym tabletem. Oba urządzenia łączymy kablem i dołączonymi przejściówkami USB – Micro USB lub USB-A na USB-C. Chciałam sprawdzić, czy tablet w ogóle łączy się z tego typu ekranem mobilnym, tak jak obiecuje producent. I rzeczywiście udało mi się coś napisać i rysować rysikiem. Faktycznie aplikacja wychwyciła różnicę nacisku.

POBIERANIE STEROWNIKA

Po testach na urządzeniu mobilnym zabrałam się za to, na czym mi osobiście najbardziej zależy, czyli testy pracy z komputerem. I o ile do podłączania do komórki czy zwykłego tabletu niepotrzebna jest żadna konfiguracja, to na pececie musimy już zainstalować sterowniki, aby tablet graficzny działał jak najlepiej.

Aby to zrobić łączymy się z Internetem podpinamy obszar roboczy do komputera za pomocą załączonego kabla, sprawdzamy czy wszystko działa poprawnie. Na tym etapie dwa razy musiałam zrestartować komputer, ponieważ kursor nie otwierał żadnych programów. Jednak już po zainstalowaniu sterowników nie miałam żadnych problemów z tabletem. Wszystko działało poprawnie.

Aby pobrać sterownik wpisujemy w przeglądarce adres www.xp-pen.com/download. Po wejściu na stronę wybieramy swój model, system operacyjny i najnowsze sterowniki. Po ściągnięciu pliku zip, wypakowujemy i instalujemy sterownik, po czym możemy odpalić panel obsługi tabletu (automatycznie uruchomił się on w języku polskim). W panelu można ustawić poszczególne opcje pod wszystkie 10 klawiszy oraz inne opcje urządzenia.

KLAWISZE

Klawisze nie są wstępnie oznaczone. Co z jednej strony może być plusem, z drugiej minusem. Z jednej stron możemy je sobie zupełnie dowolnie przypisać do różnych funkcji. Z drugiej strony pewnie chwilkę czasu zajmie nam zapamiętanie co pod czym zapisaliśmy. Klawisze ułożone są po cztery z przerwą i na niektórych mamy delikatne wypustki, które pomagają się w nich lepiej zorientować. I pewnie dzięki temu łatwiej je zapamiętać przy częstym użytkowaniu.

PROGRAMY, Z KTÓRYMI MOŻEMY KORZYSTAĆ Z TABLETU

Nawet nie mając bardziej zaawansowanych programów, jesteśmy w stanie korzystać z tabletu nawet w tak podstawowym programie jak Paint.

Chociaż nie wykrywa on poziomów nacisku, to nadal jest to ogromnym plusem. Jesteśmy w stanie natychmiast rozpocząć pracę z domyślnym programem systemowym. Tablet jest również kompatybilny z programami Microsoft Office, takimi jak Word, PowerPoint i OneNote.

Uważam, że jest to duży plus dla wielu osób, nie tylko dla grafików, ale także np. pracowników pracujących zdalnie czy studentów robiących kreatywne notatki.

Kolejnym programem, w którym sprawdziłam działanie tabletu był oczywiście Inkscape. To oprogramowanie było już wielokrotnie przeze mnie polecane na wielu naszych platformach. W najnowszej wersji program już rozpoznaje poziomy nacisku i ma możliwość korzystania z niestandardowych pędzli, z czego bardzo się cieszę. Oczywiście, jeśli chcemy tworzyć kaligrafię za pomocą tabletu, musimy się do tego również przyzwyczaić. Stworzenie linii pomocniczych może nam w tym pomóc. Również przy wyłączonych poziomach nacisku możemy stworzyć ciekawą grafikę, a wszystko zależy od tego, co aktualnie projektujemy.

Ostatnim projektem, który chciałem zrealizować była grafika rastrowa. To taki rodzaj grafiki, który składa się z pojedynczych pikseli. Jeśli nie wiesz jeszcze, jaka jest różnica między grafiką wektorową a rastrową, przeczytaj ten artykuł na naszym blogu.

Oczywiście do stworzenia grafiki użyłam również darmowego programu o nazwie Krita. Jest on wysoko oceniany przez grafików i przypomina bardzo Adobe Photoshop. Ponieważ zwykle tworzę wektory, nie używam tak często Krity. Ale na pewno bardziej nadaje się do tworzenia ilustracji cyfrowych niż Gimp, który moim zdaniem oczywiście lepiej radzi sobie z obróbką zdjęć. Co ciekawe w Kricie, niektóre pędzle reagują na nacisk, zmieniając grubość, a inne zmieniając nasycenie koloru.

Oczywiście tabletu można używać z najpopularniejszymi programami graficznymi. Zarówno rastrowymi, jak i wektorowymi. Zwłaszcza jeśli wychwytują poziomy nacisku i nachylenie pióra.

Kruk wektorowy stworzony za pomocą tabletu Deco 01 v2, może nam posłużyć jako 4-kolorowy projekt sitodruku

KORZYSTANIE Z TABLETU

Miałam jakiś czas temu zrobiony szkic kruka, stworzony tradycyjnie. Wykorzystałam go jako bazę do tworzenia grafiki. Na początku stworzyłem jednolity kształt i wypełniłem go kolorem. To bardzo pomaga w kolorowaniu, ponieważ możemy zablokować przezroczyste piksele na warstwie (kanał alfa) i dzięki temu nie wyjdziemy poza linie kształtu.

W ten sam sposób stworzyłam kwiaty tła, również używając starego szkicu. Następnie stworzyłam cyfrowy obrys, bo bardzo podoba mi się estetyka pracy z konturami. Chociaż czasami eksperymentuję z pracami bez obrysu, wszystko dla zachowania kreatywności.

Kolejnym krokiem było wycieniowanie całego rysunku. Na początku czułam się w tym trochę zardzewiała, bo dawno nie bawiłam się z malowaniem cyfrowym i głównie tworzę na co dzień w krzywych Beziera. Jednak w miarę nanoszenia kolorów zaczęłam się w tym coraz lepiej czuć. Niesamowitą pomocą była również rękawiczka, dzięki której dłoń lepiej ślizgała się po obszarze roboczym. Jednak w pewnym momencie musiałam ją zdjąć ze względu na wysoką temperaturę otoczenia.

Powiem Wam, że dzięki tej recenzji wyciągnę z szafki swój stary tablet. Zwykle przy tworzeniu wektorów możemy z powodzeniem korzystać ze zwykłej myszy, jednak przy grafice rastrowej różnica jest znacznie bardziej zauważalna. Zwłaszcza jeśli chcemy tworzyć kontury, to bez tabletu jest to naprawdę trudne. Bo nawet kolorowanie czy cieniowanie dałoby się zrobić bez rysika, choć oczywiście byłoby to mniej wygodne.

Jakiś czas temu myślałam, że odłożę malowanie cyfrowe do czasu zakupu iPada do naszego studia. Dzięki tej recenzji stwierdziłam, że nie ma sensu czekać i wrócę do korzystania z niedrogiego tabletu graficznego.

Myślę, że to naprawdę dobra rekomendacja dla sprzętu, jeśli korzystanie z niego przywraca radość tworzenia!

Teraz próg wejścia w grafikę cyfrową jest naprawdę niski, darmowe programy graficzne, niedrogie tablety piórkowe, nie pozostaje nic innego jak chwycić za rysik i poeksperymentować ze sztuką.

Grafika rastrowa stworzona za pomocą recenzowanego tabletu

WNIOSKI

Podsumowując z czystym sumieniem, gorąco polecam zakup tabletu Deco 01 v2. Sprawdzi się nie tylko dla początkujących i doświadczonych grafików czy artystów, ale także dla studentów tworzących notatki wizualne czy pracowników w domowym biurze.

Możesz kupić model Deco 01 v2 klikając w poniższe linki:

UE: https://bit.ly/3w0KTJA

USA: https://bit.ly/3gWu7qP

Wielka Brytania: https://bit.ly/3wXLlJP

RECENZJA WIDEO

Jeśli chciałbyś zobaczyć, jak po raz pierwszy używam tabletu, zajrzyj na nasz kanał YT:

https://www.youtube.com/watch?v=cZ2lac5EAtA