Ścieżki kariery dla artysty
18 lipca, 2018 / FreelanceByć może od zawsze ciągnęło Cię do sztuki, ale tyle nasłuchałeś się stereotypów o artystach, że Cię to zniechęca. A może dopiero zaczynasz zastanawiać się nad karierą związaną z rysowaniem / sztuką i nie wiesz, jakie masz opcje? Tak czy inaczej, ten artykuł powstał z myślą o Tobie. Osobiście chciałabym przeczytać takie podsumowanie dawno temu. Kiedy byłam dzieckiem, jakoś nie za bardzo orientowałam się, co mogę zrobić ze swoją chęcią do rysowania. Nie poszłam do żadnej artystycznej szkoły, ponieważ mit głodującego artysty, sprzedającego obrazy na ulicy za bardzo mnie odstraszał. U niektórych presję “stabilnego” zawodu wymusza z kolei rodzina. Zazwyczaj jednak serca nie oszukasz i będzie się wyrywało do artystycznych poczynań. Oczywiście zawsze można pozostać hobbystą i to też jest jak najbardziej w porządku.
Pamiętaj, że nie musisz iść do szkoły artystycznej, by wykonywać poniższe zawody – można być samoukiem i osiągnąć nawet więcej w krótszym czasie. Zawsze jednak radząc się bardziej doświadczonych osób, by nie utrwalać sobie błędnych nawyków. Zapraszam Cię więc do dołączenia do grupy na FB, którą założyłam.
Większość wymienionych zajęć możesz wykonywać jako freelancer lub członek większego zespołu w firmie, ale jako twórca powinieneś dbać o markę osobistą i starać się być rozpoznawalnym (link) nawet będąc częścią korporacji.
Ścieżki kariery – co możesz zdziałać jako grafik
Pierwszy zawód: Graphic designer – Obowiązują w nim bardziej sztywne zasady tworzenia – macierze, linie pomocnicze, duży nacisk na symetrię, (tworzenie często równo i od linijki ewentualnie krzywika lub kółkownika – za czym ja osobiście nie przepadam). Aby zacząć, musisz poznać obsługę programów graficznych. Najczęściej w firmach wymagany jest pakiet Adobe – Photoshop, Illustrator, Indesign lub Corel i DTP
Czym dokładnie będziesz się zajmować?:
- Brandingiem – jest to kreowanie marek klientów,
- Projektowaniem i przygotowaniem do druku ulotek, teczek, plakatów, wizytówek i ogólnie materiałów reklamowych,
- Tworzeniem Brandbooków – są to dokumenty z wytycznymi dotyczącymi identyfikacji wizualnej danej firmy,
- Projektowaniem Logo, Brand hero – maskotki firmy,
- Obróbką zdjęć, fotomanipulacjami – tworzenie jednej ilustracji z kilku zdjęć.
Web design, czyli projektowanie stron internetowych. Oprócz poczucia estetyki wymagane są (przynajmniej podstawowy): CS5, HTML5. Znajomość zasad RWD – projektowanie stron responsywnych, dostosowujących się do urządzeń. UX – projektowanie stron przyjaznych użytkownikowi. Przydadzą się też podstawy JS i PHP oraz obsługa programów graficznych. Czasem też WP, Joomla – można stawiać proste strony w oparciu o HTML5 i CSS3, albo korzystać z CMSów – bardziej złożone aplikacje do zarządzania treścią strony z panelem logowania dla administratora.
Animator – potrzebna jest znajomość Premiere Pro, Animate (wcześniej był to Flash), After Effects. Można tworzyć animacje dwu lub trzy wymiarowe, metodami onion skin, poklatkowe / kukiełkowe / pewne przekształcenia są także zautomatyzowane. Mamy do dyspozycji bibliotekę efektów w programach. Filmy animowane można tworzyć na potrzeby małych firm jak i korporacji (np. w reklamach), albo postawić sobie za cel tworzenie animacji na miarę Bagińskiego (który jest samoukiem, wiedzieliście o tym?).
Ilustracje 2D lub 3D w branży gier i filmowej
- 2D – można specjalizować się jedynie w tłach albo postaciach, albo w ikonach lub być bardziej wszechstronnym. Zadaniem rysowników jest tworzenie wczesnych konceptów postaci, otoczenia itd. Trzeba znać podstawy rysunku i najczęściej programy graficzne.
- 3D – tworzenie trójwymiarowych modeli pod tekstury. Jeśli ta tematyka Cię interesuje, polecam darmowy program blender i tutoriale do niego na YouTube, by od razu spróbować własnych sił.
Malarstwo – tworzenie portretów, karykatur, krajobrazów, abstrakcji, malarstwo koncepcyjne lub techniczne itd. itp. na płótnie, ceramice, desce, odzieży. Do wyboru masz farby akrylowe, olejne, wodne: gwasze, tempery, akwarele, farby do ceramiki, tkanin, ale też markery akrylowe albo farby w sprayu. Naprawdę duża różnorodność. Pomysły na spieniężenie tej pasji opisałam w tym poście.
Ilustracja – cyfrowy artysta lub korzystający z tradycyjnych technik (do wyboru do koloru) a może i jedno, i drugie. Możesz ilustrować książki dla dzieci i/lub dorosłych, okładki, czasopisma. Ważne jest stworzenie własnej rozpoznawalnej marki. Można później rozpocząć sprzedaż nadruków na t-shirtach, plakatów, nadruków na płótnie, kubkach. Można tworzyć własne komiksy (również takie internetowe, nie tylko drukowane). W grę wchodzi sprzedaż własnych artbooków, ilustracji na zamówienie, swoich grafik na stockach lub urban sketching. Do wyboru masz różne style, różnorodną tematykę, np. ilustracje żywności (ostatnio bardzo na czasie).
Rękodzieło – tworzenie kartek okolicznościowych, scrapbooking (personalizowane albumy na zdjęcia), decoupage (ozdabianie gotowymi wzorami z serwetek), kwiaty z papieru, paperart (tworzenie obrazów z warstw papieru), tworzenie miniatur i tak dalej.
Jeżeli dobrze czujesz się obsługując kamerę, możesz zająć się tworzeniem filmików na YouTube, w których będziesz edukować innych i pokazywać postęp prac nad swoimi dziełami.
A jeśli jesteś zwolennikiem bardziej tradycyjnych metod graficznych, możesz zająć się sitodrukiem lub linorytem. W grę wchodzi również kaligrafia; pisząc ozdobnie, możemy stworzyć kartki na prezent, zaproszenia, plakaty itp.
Tatuażysta – fanką zdobienia skóry nie jestem, ale na ładny tatuaż zawsze miło popatrzeć zwłaszcza, że można też projektować takie zmywalne.
A może duży format i tworzenie murali?
Oczywiście może Cię zainteresować rzeźba i wszystko co z tym związane – ja na swoim blogu nie poruszam tych tematów, poniewaz rzeźbą się nie zajmuję (czasem lubię sobie pooglądać kilka filmików na ten temat na yt, co nie czyni ze mnie eksperta).
Kilka końcowych uwag jak zacząć, kiedy już wiesz, co chcesz robić:
Jak zacząć i co potem?
Nie daj sobie wmówić, że potrzebujesz jedynie najdroższych materiałów (np kredek za 700 zł). Fakt, szkolnymi z dyskontu nie stworzysz arcydzieła. Jest jednak jeszcze cała gama produktów z średniej półki, stworzonych dla studentów i osób uczących się. Tak by osiągnąć dobrą jakość, a nie zbankrutować i przy tym nie mieć żalu używać materiałów (bo takie drogie i pewnie się zmarnują). Poza tym, nawet jeśli nie stać cię na średnią półkę, obudź w sobie kreatywność. Ja ostatnio tworzę ilustracje czarnym długopisem, który kosztował około złotówki. Czasem dobrze jest udowodnić sobie, że nawet bez materiałów za miliony monet jesteś w stanie tworzyć coś wartego uwagi. Tak samo z programami graficznymi; możesz nawet korzystać z oprogramowania w przeglądarce – mniej obciążają komputer (link). Przy sitodruku z kolei możesz zacząć z sitem domowej roboty zrobionym z woalu – firanki za 15 zł. Nie pozwól, by brak środków ograniczał Twoją kreatywność.
Nie słuchaj, że jesteś na coś za stary lub zbyt młody, a najlepiej w ogóle porzuć wszelkie wymówki, zakasaj rękawy i weź się do roboty 😉
Podsumowując post, dróg jest bardzo wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Nie jestem nawet w 100% pewna, czy wymieniłam wszystkie możliwości – jeśli macie więcej pomysłów, koniecznie podzielcie się ze mną i innymi w komentarzu tu, w grupie lub na FB. Można również łączyć kilka zawodów w jednej osobie, jeżeli tylko dajecie radę rozwijać się w nich wszystkich w satysfakcjonujący sposób. Czasem bowiem lepiej się nie rozdrabniać i skupić na jednym.
Więcej porad jak zacząć przygodę ze sztuką w następnym poście.

